Ahmadínežád: 11. září je velká smyšlenka

Podle íránského prezidenta jsou teroristické útoky z 11. září konstruktem amerických tajných služeb.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v sobotu prohlásil, že zničení newyorského sídla Světového obchodního centra bylo "komplikovaným scénářem i dílem" Američanů, kteří jím ospravedlňují svou válku proti terorismu.

 

"Události z 11. září byly velkým konstruktem, který sloužil jako podklad pro tažení proti terorismu a jako předehra pro invazi do Afghánistánu," řekl Ahmadínežád.

 

Tento výrok přichází v kontextu velkého napětí mezi Západem v čele s USA a islámskou republikou, které vzniklo kvůli jejímu jadernému programu. Západ podezírá Írán, že jeho jaderný program má sloužit k výrobě atomové zbraně. Íránská vláda to popírá s tím, že program je mírový - jde jen o výrobu elektřiny.

 

Írán zahájil výrobu raket krátkého doletu

 

Napětí ještě zostřil výrok íránského ministra obrany Ahmada Vahídího, který ve vysílání jednoho z íránských rádií prohlásil, že jeho země v neděli spustila výrobu balistických raket krátkého doletu Nasr-1.

 

Tyto střely podle Vahídího dokážou s vysokou přesností likvidovat cíle o hmotnosti 3 tisíce tun a jsou vybaveny technologií, díky které je mohou radary odhalit jen velice obtížně.

 

Podle íránské agentury IRNA jde o rakety typu země-země. Nicméně v budoucnu by měly být modifikovány tak, aby se daly odpalovat z vojenských letounů nebo ponorek.

vrl tn.cz / Mediafax