Ahmadínežád neřekl doslova "vymazat Izrael z mapy", připustil izraelský ministr

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád nikdy neřekl, že je nutné Izrael vymazat z mapy světa. Místopředseda izraelské vlády Dan Meridor připustil, že šlo o nesprávnou interpretaci Ahmadínežádových slov.

Meridor v rozhovoru pro katarskou stanici Al-Džazíra řekl, že íránští lídři "zastávají ideologické a náboženské stanovisko, že Izrael je nepřirozený útvar, a proto nepřežije. Neřekli 'vymažeme ho', ale 'nepřežije, je to rakovinný nádor, měl by být odstraněn, není legitimní, neměl by existovat'," uvedl Meridor, který současně řídí ministerstva pro výzvědné služby a atomovou energii.
 

Zpráva o tom, že íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád označil Izrael za stát, který je potřeba "vymazat z mapy", obletěla svět v roce 2005. Později vyšlo najevo, že jeho výrok byl nesprávně přeložen.
 

Ahmadínežád prý ve skutečnosti citoval vůdce íránské islámské revoluce ajatolláha Chomejního, který řekl, že "režim okupující Jeruzalém musí zmizet ze stránek historie".
Islámská republika je pod tlakem západních zemí, které ji podezřívají z toho, že pod zástěrkou mírového využití jaderného programu vyvíjí atomovou zbraň.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Íránský prezident se vysmál ropnému embargu EU

 

Na dotaz o případném izraelském útoku na íránská jaderná zařízení Meridor odpověděl, že si jeho země nepřeje válku, avšak Írán se musí vzdát svých jaderných ambicí.
Mezinárodní společenství minulý týden po patnáctiměsíční přestávce obnovilo jednání s Íránem o jeho jaderném programu.
 

cob tn.cz / Mediafax