Ahmadínežád složil přísahu. Stovky odpůrců protestují

Stovky odpůrců novopečeného iránského prezidenta Ahmadínežáda protestují ve středu před budovou íránského parlamentu. Ahmadínežád tam skládal přísahu.

Nespokojení příznivci íránského opozičního vůdce Mir Hosejna Musávího, který neuspěl v nedávných prezidentských volbách, chtějí vyjádřit svůj nesouhlas se středeční inaugurací staronového prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.


"I přes přítomnost speciálních policejních jednotek stovky Musávího stoupenců pochodují kolem budovy parlamentu, k žádným potyčkám však ještě nedošlo,“ popsal situaci očitý svědek.


Přísaha na Korán

Zatímco opozice opět protestuje, Ahmadínežád ve středu pronesl v parlamentu prezidentskou přísahu, po níž se ujme svého úřadu. V následujících dvou týdnech od inaugurace bude mít na starosti sestavení nového kabinetu.


"Já, jako prezident islámské republiky Írán, přísahám nad posvátným Koránem a íránským národem a Bohem, že budu strážcem oficiální víry, islámské republiky a ústavy,“ pronesl Ahmadínežád během slavnostního obřadu.


USA gratulovat nebudou


Obvyklých gratulací po inauguraci bude mít Ahmadínežád zřejmě méně, než prezidenti jiných zemí. Gratulovat mu nebude ani americký prezident Barack Obama, byť jeho mluvčí Robert Gibbs potvrdil, že Washington Ahmadínežáda uznává za zvoleného vůdce Íránu.


Konzervativce Ahmadínežáda prohlásila volební komise za vítěze prezidentských voleb z 12. června. Poté propukly v Teheránu a v některých dalších městech islámské země bouřlivé protesty stoupenců reforem, kteří pokládají volby za zmanipulované. Policie protesty potlačila nasazením početných jednotek.


Podívejte se na video, které otřáslo světem. Žena v Teheránu přihlížela demonstraci, když ji zasáhla policejní kulka.


 

Mahmúd Ahmadínežád, který ve středu zahájí druhé čtyřleté období ve funkci prezidenta, trvá na tom, že Írán bude obohacovat uran, který je možné použít nejen jako palivo reaktoru, ale i jako náplň atomové hlavice. To na Západě vyvolává obavy.

Mediafax TN.cz