Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Air Force One vyděsilo New York, letělo moc nízko. VIDEO

Jedno z letadel amerického prezidenta Baracka Obamy vyvolalo v pondělí paniku mezi obyvateli New Yorku. Ve velmi nízké výšce přeletělo nad Manhattanem.

Mnozí zaměstnanci v obavách z opakování teroristických útoků z 11. září 2001 opouštěli kanceláře ve výškových budovách.

Důvod neobvyklého letu "Air Force One" byl však podle agentury DPA velmi prozaický, protože americké ministerstvo obrany stroj použilo k pořízení propagačních fotografií. Bílý dům se za celý incident všem Newyorčanům později omluvil.

Boeing 747 v pondělí přeletěl v doprovodu dvou stíhaček F-16 nad New Yorkem. Podívaná však vyvolala neblahé vzpomínky na události z roku 2001, při nichž zahynulo v troskách mrakodrapů Světového obchodního střediska téměř 3000 lidí, a vzbudila mezi obyvateli strach z dalšího útoku.

Linky tísňového volání zahltily stovky telefonátů vyplašených Newyorčanů a lidé urychleně opouštěli své kanceláře na Manhattanu.

"Všichni křičeli a běželi po schodech dolů, nikdo nevěděl proč. Věděli jsme jen, že je zde nějaké letadlo a že se teď zopakuje 11. září," popsala paniku ve své makléřské firmě Daisy Cooperová.

Událost pobouřila i starostu New Yorku Michaela Bloomberga, protože prý nebyl o přeletu prezidentského speciálu včas informován. Přítomnost obřího letadla nad městem dokonce na krátko ovlivnila i pohyb akcí burzy na Wall Streetu.

Prezidentský speciál Air Force One zavítal nedávno i do Prahy. Podívejte se na záběry jeho přistání v Ruzyni.

tn.cz / ČTK