Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.12. 2009 11:05

Al Gore strašil táním ledu. Není to tak, oponoval citovaný vědec

Bývalý americký viceprezident a nadšený agitátor za čistší životní prostředí Al Gore se na kodaňském summitu příliš nevytáhl.

Al Gore se dopustil přehmatu ve své řeči na konferenci OSN o podnebí v dánské Kodani. Píší o tom v úterý britské Timesy.


Bývalý americký viceprezident, nositel Nobelovy ceny za mír a držitel filmového Oscara za film Inconvenient Truth (Nepříjemná pravda) v pondělí na konferenci prohlásil, že Arktida bude v roce 2014 bez ledu.


Odvolal se přitom na nové počítačové modely a závěry klimatologa Wieslava Maslowského. "Tato čísla jsou nová. Některé z modelů profesoru Maslowskému naznačily, že je pětasedmdesátiprocentní šance, že v oblasti severního pólu do pěti až sedmi let v létě zcela zmizí ledový příkrov," řekl Gore.


Nato se ozval profesor Maslowski. Oznámil, že s tímto závěrem nikdy nesouhlasil a nesouhlasí. "Není mi jasné, jak k tomu datu (Gore) dospěl. Nikdy bych se neodvažoval odhadovat tak precizní pravděpodobnost." vzkázal.


Goreovu kancelář pak zavalily dotazy. Novináři se ptali, odkud věhlasný ochránce podnebí svá tvrzení vzal. Odpověď byla mlhavá: "Z nějaké starší studie."


Poprask kolem projevu je dalším škraloupem na renomé tábora, který v Kodani usiluje o výrazné snížení emisí skleníkových plynů přispívajích k oteplování planety.


Krátce před začátkem konference zveřejnili hackeři v internetu korespondenci klimatologů z univerzity East Anglia. V jednom dopise klimatolog Phil Jones píše o zpracování teplotních údajů. Užívá přitom anglické slovo "trick". Jones se hájí, že měl na mysli jeho širší význam, tedy "šikovný postup", nikoli "trik" či "podvod".

tn.cz / Mediafax
Reklama