Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Al-Káida se dává na film! Natočí snímek o Avlakím

Anvar Alí Avlakí
Zdroj: oficiální zdroj

Jemenská skupina s vazbami na Al-Káidu na Arabském poloostrově (AQAP) ve středu oznámila, že bude produkovat film o Anvaru Avlakím, muslimském klerikovi spojovaném s teroristickými útoky z 11. září 2001. Film má obsahovat blíže nespecifikovaný vzkaz Spojeným státům, informuje agentura AFP.

Avlakí, který se narodil v USA, byl zabit 30. října v Jemenu při náletu bezpilotního letounu CIA. Byl prvním Američanem, který se ocitl na seznamu teroristů hledaných za atentáty.

 

Mediální odnož AQAP Sada al-Malahim uvedla, že film, který bude jak v arabštině, tak v angličtině, bude o Avlakího roli v oživování džihádu u mladých muslimů. Snímek bude obsahovat video v angličtině s názvem Vzkaz pro americký národ. Video natočil Avlakí před svou smrtí. Zatím není jasné, kdy film vznikne, ani kdy se objeví na veřejnosti.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sebevražedný atentátník zabil 7 lidí! Čekal před mešitou!

 

AQAP je tvořena převážně Jemenci a Saúdy. Vede ozbrojenou kampaň s cílem svrhnout jemenskou vládu, ale útočí i na západní cíle. Stála například za nezdařeným atentátem na airbus, který v prosinci 2009 směřovalo do Detroitu.

 

Anvar Avlakí se narodil 22. dubna 1971 jemenským rodičům. V mešitě, kde kázal, se scházeli tři z únosců boeingů z teroristických útoků z 11. září 2001. Měl také kontakty na majora Nidala Malika Hasana, který v roce 2009 na texaské základně Fort Hood zastřelil 13 vojáků a jednoho civilního pracovníka armády.

 

Avlakí měl přezdívku "bin Ládin internetu". Psal blogy, e-maily, jeho příspěvky se objevovaly na Facebooku i na YouTube.

tn.cz / Mediafax