Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Alarm na ropné plošině byl vypnutý, aby nebudil zaměstnance

Ropná plošina, ilustrační
Zdroj: Mediafax
Ropná plošina - ilustrační foto

Technik společnosti BP v pátek vypověděl, že na ropné plošině Deepwater Horizon byl rok před jejím výbuchem záměrně vypnutý alarm, který měl upozornit na nebezpečí požáru. Píše to webový portál deníku Washington Post.

Michael Williams, který výbuch 20. dubna přežil tak, že skočil do vody, vypověděl před vyšetřovací komisí americké vlády, že alarm fungoval nespolehlivě. Proto byl vypnutý, aby falešnými poplachy nebudil členy posádky plošiny uprostřed noci.

 

Vedení plošiny podle deníku Washington Post již v minulosti dostalo několik pokut za vypínání bezpečnostních systémů. Poplach přitom mohl zaměstnance upozornit, že se v ropném vrtu tvoří nebezpečná směs hořlavých plynů, a výbuchu by tak bylo možné předejít.

 

Williams prohlásil, že poplašné zařízení bylo jen jedním ze zařízení, které nefungovaly spolehlivě. Počítačům, které sledovaly a ovládaly hloubení vrtu často "zamrzal" operační systém a tento problém nikdy nebyl vyřešen.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

"Plošina byla celkově ve špatném stavu," řekl. Odpovídalo to prý auditu ze září roku 2009, který uvádí celkem 390 závad.

 

Plošina Deepwater Horizon, kterou si BP pronajímala od firmy Transocean, vybuchla 20. dubna, zahynulo při tom 11 lidí. Od té doby do moře unikly stovky milionů litrů ropy.

Mediafax