zima je tady

Alpy zasypaly přívaly sněhu! Uzavřel většinu průsmyků a horských silnic

Zima - Zapadlá auta - 4
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto.

Zima zaklepala na dveře, alespoň co se týče Alp a zdejších komunikací. Kdo se nyní chystá tímto směrem vyrazit, musí počítat s tím, že řada horských silnic a průsmyků je po vydatném sněžení uzavřena. Tato zimní uzavírka platí až do jara, varuje ÚAMK.

V Rakousku jsou s výjimkou vorarlberského Furkajochu a tyrolského Hahntennjochu uzavřené už všechny důležité alpské silnice, na které se zimní omezení vztahuje. Také Švýcarsko uzavřelo téměř všechny silnice, kterých se opatření týká – řidiči projedou už jen úseky Albula, Splügen a Forcola di Livigno. Ve Francii a Itálii platí uzavírka již zcela bez výjimky pro všechny inkriminované silnice.


Předtím, než se do ALP vydáte, je dobré se o momentální situaci informovat na stránkách ÚAMK. Přechodně uzavřené totiž mohou být i ty komunikace, které v zimě obvykle bývají sjízdné. Aktuální informace jsou k mání nepřetržitě na telefonním čísle 1230 a lince centrály silniční pomoci 1234.
 

Bez sněhových řetězů ani ránu
 

I když se vydáte po silnicích, které jsou ještě otevřené, v žádném případě nejezděte na letních pneumatikách a přibalte si i sněhové řetězy. Řidiči s letními pneumatikami musí počítat v Rakousku s pokutou od 35 do 5000 eur, v Itálii od 80 do 380 eur, ve Francii pak 50 až 150 eur, v Německu jsou pokuty od 40 do 80 eur a ve Švýcarsku 100 franků. Výška pokuty se odvíjí podle závažnosti dopravního přestupku.


Kompletně uzavřeno je těchto 44 silnic:

 

RAKOUSKO: Alte Gerlospassstrasse, Grossglockner-Hochalpenstrasse, Maltal-Hochalmstrasse, Nockalmstrasse, Silvretta-Hochalpenstrasse, Soelkpass, Staller Sattel, Timmelsjoch.
 

ITÁLIE: Agnel, Gavia, Grosser St. Bernhardpass, Kleiner St. Bernahrdpass, Jaufenpass, Lombarde, Mont-Cenis, Penserjoch, Staller Sattel, Stilfserjoch, Timmelsjoch, Umbrailpass, Wuerzjoch.
 


ŠVÝCARSKO:
Col de la Croix, Glaubenbuelenpass, Grosser St. Bernhardpass, Grimselpass, Klausenpass, Nufenen, Oberalppass, San Bernardinopass, St. Gothardpass, Sustenpass, Umbrailpass.


FRANCIE:
Agnel, Allos, Cayolle, Croix-de-Fer, Galibier, Glandon, Iseran, Izoard, Kleiner St. Bernahrdpass, Lombarde, Mont-Cenis, Restefond/ La Bonette.

 

 

Info

Zima se projeví i na účtech za energie. Zjistěte si, zda platíte adekvátní sumu za teplo.

Přeplácím energie?

 


Částečně uzavřeno
Celkem je částečně uzavřeno 31 komunikací. V Rakousku jich naleznete sedm, v Itálii šest, ve Francii pět a ve Švýcarsku 13. Je třeba na nich počítat se sněhem na vozovce, stavebními pracemi, sjízdností jen s řetězy nebo omezeními týkajícími se výšky a šířky vozidla.
 

TN.cz