Američan byl obviněn z plánování útoku na Pentagon

FBI
Zdroj: oficiální zdroj

Šestadvacetiletý Američan byl obviněn z plánování útoku na sídla amerického ministerstva obrany a Kongresu. V noci na čtvrtek to uvedla agentura Reuters.

Rezwan Ferdaus chtěl podle obvinění Pentagon a Kapitol zničit pomocí dálkově ovládaných letadel s náložemi.

 

Mladý muž je také obviněn z pokusu o spolupráci s teroristickou skupinou Al-Káida. Podle bostonské státní zástupkyně měl teroristům poskytnout podporu a zdroje při útocích na americké vojáky v zahraničí.

 

"Pan Ferdaus dlouho plánoval, že spáchá násilné činy proti naší zemi," uvedla státní zástupkyně Carmen Ortizová.Dodala, že k veřejnému ohrožení nedošlo, neboť výbušniny měli pod kontrolou tajní agenti FBI.

 

Ferdaus promýšlel svůj útok od počátku roku 2010. Podle obvinění upravil několik mobilních telefonů, aby fungovaly jako elektrické spínače výbušnin. Mobilní telefony pak předal agentům FBI, o kterých si myslel, že jsou v přímém spojení s Al- Káidou.

 

"Při setkání v červnu 2011 ho viditelně potěšilo, když se dozvěděl, že jedno z jeho odpalovacích zařízení pomohlo k zabití tří amerických vojáků v Iráku a zranění dalších čtyř nebo pěti," stojí v údajích od FBI.

 

"Ferdaus prohlásil - přesně to jsem chtěl," pokračoval materiál.

 

"V květnu a červnu 2011 Ferdaus dodal skrytým agentům dva flash disky s plánem na útok na Pentagon a Kapitol s podrobnými instrukcemi," uvedla dále FBI.

 

Šestadvacetiletý absolvent univerzitního oboru fyzika sdělil agentům, že hodlá na Pentagon vyslat malá letadla s výbušninami. Řídit je chtěl pomocí GPS zařízení. Později do svého plánu zahrnul i sídlo zákonodárců Kapitol.

 

FBI Ferdause zadržela, jakmile dostal od tajných agentů zbraně, mimo jiné granáty a výbušniny.

 

Mediafax