Američané chtějí Koženého! Vydá ho britská královna?

Tajná (Soukromá) rada, kterou formálně řídí britská královna Alžběta II., se bude ve středu 23. listopadu zabývat americkou žádostí o vydání Viktora Koženého. Rada o tom píše na své webové stránce (jcpc.gov.uk).

K radě se odvolalo americké ministerstvo spravedlnosti poté, co bahamská justice rozhodla, že Bahamy finančníka do Spojených států nevydají. Rada je nejvyšší a poslední institucí, která může bahamský verdikt zvrátit.

 

Kožený, který na Bahamách žije od roku 1995, je u newyorského soudu obviněn ze zpronevěry, spiknutí, podvodů, uplácení a praní špinavých peněz.

 

Slyšení panelu právního výboru rady k případu Viktora Koženého je rozvrženo na dva dny - 23. a 24. listopadu. To ukazuje, že lordi-soudci pokládají kauzu za komplikovanou. Na většinu jiných případů si v listopadu vyhradili jediný den, případně několik hodin.

 

Tajná rada, celým názvem Nejvznešenější Tajná rada Jejího Veličenstva, je poradním sborem panovnice, fakticky vlády. Její právní výbor plní funkci nejvyšší soudní instance v některých oblastech práva v Británii a v některých bývalých britských koloniích, mimo jiné na Bahamských ostrovech, které leží v Atlantiku mezi Kubou a Floridou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VYDAT? NEVYDAT VIKTORA KOŽENÉHO? Britské královně napoví soukromí rádcové

 

Tajná je rada proto, že její jednání jsou neveřejná. Členy rady jsou vybraní soudci a politici, vesměs členové Sněmovny lordů.

 

Americká obvinění vůči Koženému, kterými se právní výbor bude zabývat, se zakládají na tom, že Kožený uplácel v Ázerbájdžánu tamní pohlaváry penězi amerických věřitelů. Jeho cílem bylo získat při privatizaci ropnou společnost SOCAR.

 

Kožený, jemuž v Americe říkají pirát z Prahy, si zavazoval Ázerbájdžánce z nejvyšších politických kruhů. Zval je na dovolenou a léčení do ciziny, zahrnoval je dary. Do Baku vozil soukromým letounem kufříky plné bankovek.

 

Ázerbájdžánci ale privatizaci odpískali. Kožený a jeho američtí věřitelé ostrouhali.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Koženého matka vysoudila v USA 21 milionů dolarů kvůli chybě žaloby

 

V jednom bodě obžaloby newyorský prokurátor píše, že Kožený použil 14 milionů dolarů z investičních fondů pro vlastní potřebu.

 

To Kožený popírá. Podplácení však přiznává. Říká, že v bývalé sovětské republice je běžné. V bahamském rozsudku se píše, že Bahamy americké žádosti vyhovět nemohou, protože podplácení Bahamců cizinci není v ostrovním státě trestné. Koženého postup však soud označil za "hanebný".

 

Soud v bahamském městě Nassau také v rozsudku uvádí, že Američané tajili důležité informace týkající se případu, které svědčily v Koženého prospěch.

 

Kožený, který získal pohádkové jmění v československé kuponové privatizaci, žije na Bahamách jedenáct let. V říjnu 2005 jej tam na základě americké žádosti zatkla policie. Po devatenácti měsících ho soud propustil na kauci ve výši 300 000 dolarů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bahamské soudy Viktora Koženého do USA nevydají

 

Mezitím mu newyorský soud obstavil majetek za téměř 200 milionů dolarů. Z programu Tajné rady není jasné, kdo bude v Londýně zastupovat americké ministerstvo, bahamskou justici a kdo bude hájit Koženého.

 

Na webu Tajné rady jsou však už jména "ctihodných" soudců, kteří případ posoudí. Jsou to lord Hope z Craigheadu, lord Kerr z Tonaghmore, lady Haleová z Richmondu, lord Clarke ze Stone-cum-Ebony a lord Dyson.

 

Výnosy právního výboru Tajné rady mají povahu doporučení, nikoli rozsudku. Země Britského společenství, které jurisdikci rady uznávají (mezi ně patří Bahamy), je však respektují.

tn.cz / Mediafax