Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 5. 2012

Američané na ulici i v práci nadávali muslimce. Vysoudila 100 milionů

Američanka Susann Bashirová se vzdala křesťanství a za novou víru si vybrala islám. Jenže lidé v jejím okolí tuhle změnu nepřijali. Nazývali ji teroristkou a dokonce ji vyhodili z práce. Susann si to nedala líbit a vysoudila 100 milionů.

Až do roku 2005 žila Susann Bashirová jako každý jiný. Byla manželkou a matkou, měla normální život. Pak se začala zajímat o islám. A tahle víra jí byla tak blízká, že k ní takzvaně konvertovala. Začala nosit hidžáb, tedy šátek, který zakrývá vlasy, a každý pátek chodila mešity.
 

Jenže Američané, kteří po událostech z 11. září 2001 v sobě často mají zakořeněnou rovnici, že muslim je vždy terorista, tuhle změnu jinak tiché Susann nepřijali. Na ulici na ní pokřikovali teroristko, odmítali s ní mluvit. Nadávali jí a křičeli na ni, že půjde do pekla.
 

PSALI JSME:

Tahej ji za uši a mlať ji holí, radí islámský průvodce pro spokojená manželství

O nic lehčí to neměla Susann v práci, kde jí šéfové i kolegové uráželi sotva k tomu měli příležitost. Ona přitom byla šest let uznávanou síťovou techničkou ve společnosti AT&T, která je americkou jedničkou na trhu pevných telefonních linek.
 

Susann nakonec tlak okolí nevydržela a šla si postěžovat na personální oddělení firmy. Místo řešení vypjaté situace ale dostala výpověď, aniž by jí řekli důvod. Naštvaná žena, která se tak náhle ocitla bez práce, vše dala k soudu. Ten rozhodl, že AT&T porušila zákon tím, že vytvořila nepřátelské pracovní prostředí a přikázal telekomunikační společnosti zaplatit Susann 5 120 000 dolarů (98 milionů korun).
 

Celý případ ale stále není uzavřen, jak informovala agentura Reuters. Mluví společnosti totiž okamžitě prohlásil, že se odvolají. Celá kauza se nicméně mezitím stala mediálně obrovsky sledovanou nejen v USA.
 

hop tn.cz / Mediafax