Překvapivá nabídka

Američané prodali chatu Viktora Koženého. Půl miliardy nabízí Čechům

Část investorů harvardských fondů má šanci získat nějaké peníze. Američané Česku nabízejí půl miliardy z prodeje chaty Viktora Koženého. Pokud se Česko včas nepřihlásí, pošlou je na účet jeho matce, na kterou je chata psána.

Bezmála půl miliardy korun nabízí jako částečné odškodné americké úřady Čechům, kteří se stali oběťmi Viktora Koženého, když vytuneloval harvardské fondy. Kožený byl zatím nepravomocně odsouzen za podvody a musí vyplatit odškodné ve výši deseti miliard korun, informuje úterní Mladá fronta Dnes.

 

Uvedená částka pochází z prodeje Koženého luxusní chaty Peak House v Aspenu, kterou mu už před lety americké úřady zabavily a prodaly. Podle nich totiž dům používal k trestné činnosti - podvodným investicím. Američany přitom vůbec nezajímalo, že Kožený přepsal dům na svou matku. Jeho prodejem inkasovali 413 milionů korun.

 

Letos na konci března však soud zamítl žádost USA o vydání Koženého z Baham, kde se v současnosti ukrývá, a tak stanuli prokurátoři před povinností - do 25 května musí finančníkovi téměř půl miliardy vrátit. Proto USA na konci dubna informovaly české úřady, zda by nemohly vznést nárok na peníze ony a Vrchní soud v Praze přeposlal zprávu poškozeným z harvardského holdingu. "Šance získat finance z USA je opravdu velká," řekl MF DNES likvidátor fondů Zdeněk Častorál.


PSALI JSME:

Kožený zůstane na Bahamách. Britové odmítli žádost USA o vydání

 

Moc času však harvardským akcionářům nezbývá - mají už jen deset dní, pak USA odešlou utržené peníze Koženého matce.

 

muf tn.cz / Mediafax