Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Američané si připomínají pět let od řádění Katriny v New Orleans

Američané si v neděli připomínali hurikán Katrina, který před pěti lety udeřil na pobřeží Mexického zálivu a připravil o život 1800 lidí. Pietních akcí se zúčastnil také americký prezident Barack Obama, informuje server BBC a agentura Reuters.

Hurikán Katrina nejvíce postihl stát Louisiana, který zasáhl 29. srpna 2005. Katastrofální následky mělo řádění živlu ve městě New Orleans, které z 80 procent zaplavila voda.

 

Právě do New Orleans dorazil v neděli odpoledne americký prezident Barack Obama. Na místní univerzitě vystoupil s projevem, v němž obyvatele města postiženého katastrofou ujistil, že je zcela odhodlán pomoci s obnovou města.

 

Řádění hurikánu je v oblasti znát dodnes. Mnozí lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, dosud bydlí v provizorních podmínkách.

 

 

Na neděli byly na mnoha místech v Louisianě naplánovány pietní průvody, mše a další vzpomínkové obřady.

 

Někteří místní obyvatelé se ale k bolestným vzpomínkám vracet nechtějí. "Už jsem unavená ze všech těch výročí," prohlásila sedmasedmdesátiletá Barbara Washingtonová, které Katrina vzala dům. "Můj domov mi chybí každý den. Ale vím, že všechno se vrátí," dodala žena.

tn.cz / Mediafax