Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Američáné vrátili do Egypta ukradený sarkofág

Sarkofág
Zdroj: oficiální zdroj

Sarkofág je starý asi 3000 let. V dubnu by se měl do země vrátit křesťanský rukopis týkající se Jidáše Iškariotského.

Do Egypta se v sobotu po více než 100 letech vrátil ukradený sarkofág, jehož stáří se odhaduje na 3000 let. Dřevěnou schránku zabavili američtí celníci v roce 2008 v Miami poté, co se jej do země z Madridu snažil provézt španělský obchodník se starožitnostmi. Informovaly o tom agentury AP a AFP.

 

Pozlacený sarkofág z let 1081 až 931 před naším letopočtem, bohatě zdobený malbami a náboženskými texty, pochází z období, kdy v Egyptě vládala 21. dynastie faraonů. Z Egypta byl vyvezen v roce 1884. Podle webu Českého egyptologického ústavu při Univerzitě Karlově v Praze jde o nekrálovský sarkofág.

 

Egypt o jeho navrácení požádal loni. Do Washingtonu si ho ve středu přijel osobně převzít a dopravit domů šéf egyptských památkářů Záhí Havás.

 

V období koloniální nadvlády archeologové, cestovatelé a zloději z Egypta vyvezli tisíce pamětihodností. Egyptským památkářům v čele s Havásem se údajně za posledních osm let podařilo dostat zpět do Egypta 5000 historických artefaktů.

 

Havás dnes na svém blogu uvedl, že do Egypta se z amerického Long Islandu v červnu vrátí další sbírka památek včetně malovaných sarkofágů a hliněných nádob, kde některé kusy se datují do roku 3000 před naším letopočtem. V dubnu by se měl do Egypta vrátit koptský křesťanský rukopis týkající se Jidáše Iškariotského, jednoho z 12 apoštolů. Tento rukopis prý odhaluje historické informace o Ježíši Kristu.
 

ČTK