Američani schválili lék pro prevenci AIDS

HIV
Zdroj: Oficiální zdroj
(ilustrační foto)

Lékaři udělali další důležitý krok v boji se smrtelnou nemocí AIDS. V USA by se měl začít rizikovým skupinám lidí podávat preventivně lék proti AIDS.

Tým amerických zdravotních expertů poprvé v historii schválil lék určený pro prevenci viru HIV. Jde o látku, která se dosud používala pouze pro léčbu již nakažených pacientů, informuje v pátek webový portál BBC.

 

Lék Truvada by měl být určený pro lidi, u nichž je vysoké riziko nakažení virem HIV. Jeho užívání musí ještě schválit americká Správa potravin a léčiv (FDA). Názor odborníků pro ni není závazný, většinou se jím ale řídí.

 

Studie z roku 2010 prokázala, že užívání léku snížilo riziko nakažení o 44 až 73 procent. Testovací skupinou byli homosexuální muži a partneři HIV pozitivních pacientů.


ČTĚTE TAKÉ:

Prostitutka s virem HIV vyděsila stovky mužů

 

Část odborníků tvrdí, že Truvada může znamenat důležitý mezník v boji proti HIV a AIDS. Kritici ale varují, že pilulka může vést k nárůstu rizikového chování. Hrozí také vznik odolnější mutace viru HIV. Mezi další negativa patří vedlejší účinky - průjem a riziko selhání ledvin. Skeptici poukazují rovněž na vysokou cenu léčby, kolem 270 000 korun ročně.

 

Testovací skupina nezahrnovala dostatečný počet žen, není proto zřejmé, zda by lék pomohl i jim.

 

Každoročně v USA přibývá 56 000 nakažených virem HIV. Více než polovinu z nich tvoří homosexuální muži. Předepisování léku této skupině podpořilo 19 z celkových 22 členů poradního výboru. Stejný počet doporučil užívání Truvady partnerům HIV pozitivních lidí. Dalším rizikovým skupinám by ale lék nabídlo jen 12 odborníků.

 

FDA lék v roce 2004 akreditovala jako součást léčby nemocných HIV. O jeho novém využití rozhodne 15. června.

muf tn.cz / Mediafax