Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Američanka žaluje společnost BP, tvrdí, že zplodiny z rafinerie zabily její dítě

Šestiměsíční Julius Provost zemřel, ani pitva neprokázala příčinu smrti. V dubnu z rafinérie v Texas City uniklo 227 tun zplodin.

Američanka zažalovala dceřinou společnost BP za to, že zplodiny z rafinérie v Texas City byly jednou z příčin smrti jejího šestiměsíčního syna. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.


Šestiměsíční Julius Provost zemřel 23. června. Ani pitva neurčila přesnou příčinu jeho smrti, zpráva ale uvádí, že dítě mělo v plicích tekutinu.


Za matku dítěte žalobu podal advokát Anthony Buzbee, který zastupuje i další klienty ve sporech proti BP. "Téměř to vypadá, že dítě se utopilo ve svých vlastních tekutinách," řekl Buzbee. Podle něj lékaři nebyli schopni určit, co způsobilo přítomnost tekutiny v plicích dítěte.


V dubnu a květnu letošního roku v rafinerii společnosti BP došlo kvůli poruše zařízení v rafinerii v Texas City k uniku zhruba 227 tun zplodin včetně téměř osmi tun benzenu. BP uvedla, že její přístroje na sledování čistoty ovzduší kolem rafinerie nezaznamenaly zvýšenou úroveň znečištění v době, kdy k úniku došlo.


"BP bude dál pokračovat v bagatelizování a říkat, že jejich kontrolní přístroje selhaly," dodal Buzbee.


Kvůli úniku je na společnost podáno několik tisíc žalob o odškodnění ve výši deseti miliard dolarů (192 miliard korun).


Společnost BP tento měsíc rozhodla, že zaplatí 50,6 milionu pokuty za bezpečnostní pochybení, které v roce 2005 vedlo k explozi v rafinerii v Texas City a smrti 15 dělníků. Dalších 180 zaměstnanců bylo zraněno. Při nehodě také do ovzduší uniklo velké množství jedovatých plynů, které ohrozily zdraví tisíců obyvatel.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax