Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Neptej se a nemluv! Gayové v armádě USA to budou mít těžké

V americké armádě opět platí princip "Don't Ask, Don't Tell" (Neptej se a nemluv), podle nějž homosexuálové v armádě nesmějí otevřeně mluvit o své sexuální orientaci. Rozhodl o tom trojčlenný panel odvolacího soudu a zrušil tím předchozí rozhodnutí nižšího soudu, informuje ve čtvrtek agentura AFP.

S žádostí o přehodnocení rozsudku soudkyně Virginie Philipsové se na federální odvolací soud obrátila vláda prezidenta Baracka Obamy. Cílem vlády je, aby o kontroverzním principu rozhodoval Kongres, nikoli jedna soudkyně.

 

Philipsová ve středu užívání principu "Don't Ask, Don't Tell" prohlásila za neústavní.Rozhodnutím odvolacího soudu se platnost rozsudku Philipsové odkládá.


Na základě pravidla "neptej se a nemluv" bylo z americké armády za 17 let jeho platnosti vyloučeno na 13 000 vojáků. Obama ve volební kampani v roce 2008 slíbil, že pravidlo pocházející z roku 1993 zruší. Říká však, že k tomu potřebuje čas, aby se armáda mohla připravit na novou situaci, kdy téma pohlavní orientace v jednotkách nebude tabu.


Generálové tvrdí, že zásada pomáhá udržet soudržnost bojových jednotek. Pokud by přestala platit, mohlo by to některé oddíly rozvrátit. Obdobné pravidlo v minulosti ve svých armádách zrušily Británie a Izrael. Obavy generálů se však v žádné z armád nepotvrdily.

 

Mediafax