Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Americký Senát potvrdil Petraeuse jako velitele NATO v Afghánistánu

Americký Senát ve středu schválil generála Davida Petraeuse do funkce velitele vojsk NATO a USA v Afghánistánu. Informuje o tom agentura Reuters.

Petraeuse, autora úspěšné vojenské strategie Spojených států v Iráku, si vybral americký prezident Barack Obama minulý týden jako nástupce odvolaného generála Stanleye McChrystala.

 

PSALI  JSME:

 

Prostořeký americký generál Stanley McChrystal dostal vyhazov

Generál Petraeus varuje před stupňováním bojů v Afghánistánu

 

Petraeus při úterním slyšení v Senátu varoval před dalším stupňováním bojů v Afghánistánu. "Můj dojem je takový, že tvrdé boje budou pokračovat, v několika následujících měsících se navíc může jejich intenzita zvýšit. Když zničíme bezpečná útočiště nepřátel a omezíme jejich svobodu, povstalci se budou bránit,“ prohlásil Petraeus.

 

Jeho slova se naplnila už ve středu. Ozbrojenci radikálního hnutí Taliban totiž v ranních hodinách zaútočili na důležitou základnu mezinárodních jednotek NATO na severovýchodě země poblíž hranic s Pákistánem. Při útoku zemřelo několik ozbrojenců a dva koaliční vojáci byli zraněni.

 

PSALI JSME:

Generál Stanley McChrystal oznámil odchod z armády

Prostořeký americký generál je prý připraven rezignovat

 

Petraeus při slyšení ujistil, že podporuje Obamovo rozhodnutí zahájit stahování amerických vojsk ze země nejpozději v červenci roku 2011. Tento termín označil za reálný.

 

Obama odvolal McChrystala po jeho vyjádřeních v rozhovoru pro časopis Rolling Stone. V článku McChrystal mluvil o Obamových lidech jako o bandě samolibých hlupáků. Generál v něm například přirovnává Obamova poradce pro národní bezpečnost Jamese Jonese k "hodinám, které se zastavily někdy v roce 1985“. Dřívější rozhovor s Obamou v Bílém domě nazývá velitel "desetiminutovým pózováním pro fotografy“.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Americký generál zkolaboval v Senátu v přímém přenosu

 

McChrystal si v článku utahoval i z amerického velvyslance v Kábulu Karla Eikenberryho, amerického viceprezidenta Joea Bidena i zvláštního vyslance pro Pákistán a Afghánistán Richarda Holbrooka.

tn.cz / Mediafax