Americký systém elektronických víz se zhroutil, webová stránka je nedostupná

Vízum do USA
Zdroj: oficiální zdroj
Elektronický vízový systém USA se zhroutil - ilustrační foto.

Americký systém "elektronických víz" se v úterý odpoledne zhroutil. Webová stránka americké vlády, na které je možné získat povolení ke vstupu do Spojených států, není dostupná.

Na stránce https://esta.cbp.dhs.gov/ se nejprve objevila informace, že prochází "běžnou údržbou". Poté však přestala být dostupná a tento stav trvá.

 

Agentura Press Association píše, že systém ESTA (Electronic System for Travel Authorisation) se zhroutil pod náporem Britů, kteří se na poslední chvíli snaží získat zdarma povolení ke vstupu do Ameriky.

 

Od středy se za povolení platí poplatek 14 dolarů (270 korun). Tento poplatek bude platit také pro Čechy, kterých do Spojených států ročně přilétá na 50 tisíc.

 

PSALI JSME:

USA zavedou nové poplatky i pro Čechy. Skrytá víza, tvrdí Okamura

 

Nově turista přes internet zaplatí čtyři dolary za zpracování žádosti o povolení vstupu. Pokud Američané žádost schválí a turista dostane souhlas k cestě do USA, odečtou z jeho kreditní karty dalších 10 dolarů. V případě, že Američané žádost zamítnou, čtyřdolarový poplatek nevrátí.

 

Čtrnáct dolarů budou platit obyvatelé 35 zemí, kteří cestují v systému ESTA a nepotřebují klasická papírová víza.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Poplatek předpokládá zákon na podporu turistiky (Travel Promotion Act) a zákon, který zavádí ESTA. Smyslem desetidolarové částky z poplatku je získat peníze na nový úřad - Korporaci pro podporu turistiky. Korporace má propagovat cesty do Spojených států, a tak zvýšit příliv zahraničních turistů. Na to půjde deset dolarů.

 

Registrace v ESTA (povolení pro vstup) platí dva roky pro opakované cesty. Mohou ji využít majitelé biometrických pasů, kteří cestují do Ameriky na turistické a služební cesty nepřesahující tři měsíce. Při delší cestě musí žádat o tradiční (papírové) vízum do pasu a platit téměř 2500 korun.

tn.cz / Mediafax