Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Američtí vědci objevili nedaleko Země obyvatelnou planetu

Planeta
Zdroj: Oficiální zdroj
planeta

Vědci z Kalifornské univerzity a washingtonského Institutu Carnegie ve středu oznámili, že objevili planetu asi velikosti Země, která by mohla být obyvatelná.

Planeta obíhá asi v polovině "obyvatelné zóny" nacházející se kolem červeného trpaslíka Gliese 581. To znamená, že na povrchu může být voda. Planeta má zároveň hmotnost třikrát až čtyřikrát větší než Země, což naznačuje, že jde o kamenitou planetu, která má pravděpodobně dostatek gravitace, aby si vytvořila atmosféru, uvedl Steven Vogt, profesor astronomie a astrofyziky na Kalifornské univerzitě.


ČTĚTE TAKÉ:

Objevená hvězda kanibal spořádala okolní planety
Astronomové objevili nejlehčí planetu mimo sluneční soustavu
Druhá Země je blízko. Mohou na ni být moře a oceány
Pokrok v hledání cizích planet. Astronomové oslavují
Inteligentní život může být i mimo Mléčnou dráhu
Země má bratry a sestry. Je jich více, než se čekalo
 

Tekutá voda a atmosféra jsou dvě podmínky nezbytné pro vytvoření života, to ale nemusí znamenat, že je to skvělé místo pro život, uvedli vědci.

 

Oběžná dráha planety, kterou vědci pojmenovali Gliese 581 g, trvá jen 37 pozemských dní. Hvězda Gliese 581 leží jen 20 světelných let od Země. Planeta se však netočí kolem své osy, takže jedna strana je stále přitočená k hvězdě a druhá je stále odkloněná. Teplota vzrůstá směrem do středu osvětlené části a klesá směrem ke středu odkloněné poloviny. Nejvýhodnější pozice je proto na rozhraní těchto dvou polovin. Podle vědců je průměrná teplota na planetě minus 31 až minus 12 stupňů Celsia. Skutečná teplota se ale bude pohybovat mezi "sálajícím horkem na straně přikloněné ke slunci a mrazivým chladem na druhé straně."

 

Pokud má Gliese 581 g složení podobné Zemi, byl by její průměr 1,2 až 1,4 krát větší než je průměr Země. Gravitace na povrchu by pak byla asi srovnatelná nebo o něco vyšší než je ta pozemská. Osoba by tedy mohla po povrchu pohodlně chodit, dodává Vogt, jeden z vedoucích týmu, který planetu objevil.

 

Tým pozoroval hvězdu Gliese 581 celých 11 let v rámci projektu Lick-Carnegie Exoplanet Survey, jehož cílem je najít planety, na nichž by mohl vzniknout život. Pro astronomy je 11 let výzkumu poměrně krátkým obdobím a 20 světelných let, odhadem 119 trilionů kilometrů, je poměrně malá vzdálenost. Naše Slunce leží asi osm a půl světelných minut od Země.

 

"To, že jsme planetu našli tak rychle a tak blízko, nám říká, že planety jako tato musí být opravdu četné," vysvětluje Vogt.

 

Objev bude zveřejněn v magazínu Astrophysical Journal a na internetové stránce arXiv.org.

 

Mediafax