Američtí VETERÁNI o válce: VÝNOSNÁ NOČNÍ MŮRA!

Palubní střelci ve vrtulníku
Zdroj: Oficiální zdroj

Když měli američtí vojáci v průzkumu jediným výrazem popsat svůj názor na zahraniční vojenské mise, použili slova jako "výnosné“, "noční můra“ a "otevírající oči“.

Třetina amerických vojenských veteránů považuje války v Iráku a Afghanistánu za zbytečné a většina z nich si po deseti letech boje proti terorismu myslí, že USA by se měly více soustředit spíše na své vlastní problémy než na zahraniční záležitosti. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu nezávislého institutu veřejného mínění Pew Research Center. Výzkumu se účastnili výhradně ti veteráni, kteří sloužili v amerických ozbrojených silách po teroristických útocích 11. září 2001.
 

Jak k analýze píše slovenský server sme.sk, výsledky průzkumu poukázaly na dilema, kterému čelí vláda prezidenta Baracka Obamy, když se pokouší omezit obrovský deficit státního rozpočtu a zároveň mezi Američany udržet veřejnou podporu pro další setrvání amerických vojáků v Iráku a Afghanistánu.

PSALI JSME: 
Amerika chce dál válčit! Ovšem ZA MÉNĚ PENĚZ!

 

V Iráku dosud zahynulo více než čtyři a půl tisíce amerických vojáků, v Afghanistánu pak téměř sedmnáct stovek. Náklady na obě války od září 2001 převýšily částku jednoho biliónu dolarů. Ve zmiňovaném výzkumu téměř polovina veteránů uvedla, že účast na zahraničních misích vyvolala napětí v jejich rodinách a problémy s dětmi. Šedesát procent z nich ovšem rovněž přiznalo, že společně se svými rodinami měli z účasti ve válce proti terorismu finanční prospěch.
 

Výzkum dále přinesl informaci, že si vojenští veteráni více cení války v Afghanistánu než v Iráku, přestože třetina z nich zároveň odpověděla, že ani jedna z válek není hodna lidských obětí, které stála. Zajímavé je, že mezi civilisty tento názor podle jiného průzkumu podporuje 45 procent lidí.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax