rozhovor obětovala se

Angelina Jolie je úžasná, dělá světovou osvětu, radují se lékaři!

Angelina Jolie si nechala kvůli vraování lékařů amputovat obě prsa. "Je úžasná, dala skvělý příklad všem ženám na světě," říká ředitelka Mammocentra Alena Bílková.

Rakovina prsu - strašák téměř každé ženy. Ročně jich v České republice onemocní více než 5 a půl tisíce. Přes 2 tisíce žen zemře, většina ale zbytečně. Lékaři varují: Nepodceňujte preventivní prohlídky. Odstranění prsou ještě před vypuknutím nemoci je u nás ale ojedinělé.

 

Je však velmi pravděpodobné, že po příkladu Angeliny Jolie se počet těchto případů zvýší. Lékaři říkají, že Angelina Jolie udělala skvělou osvětu pro celý svět! Souhlasí i ředitelka Mammocentra, které se specializuje na rakovinu prsu, Alena Bílková.

 

Jak časté jsou tyto preventivní zákroky, kdy žena podstoupí tu operaci, aniž by u ní propuklo to onemocnění?

Nejsou příliš časté. Chce to velkou odvahu. Protože odhodlat se k tomu dát si odstranit obě prsa, byť by se jednalo o subkutánní masektomii (se zachováním prsní bradavky. Je technicky velmi náročná a při nekompletním odstranění mléčné žlázy hrozí riziko recidivy zhoubného karcinomu. Přistupuje se k ní většinou v případě preventivních mastektomii, vyžadují však velmi zkušeného chirurga - pozn. redakce), tak je to velmi náročné. Jsou ženy, které to dokážou podstoupit. Myslím si, že Angelina Jolie dala velmi dobrý příklad všem ženám, které jsou nositelkami této genové mutace, jako má ona. Buď je to genová mutace BRCA1 nebo BRCA2. Ty ženy spíše chodí na preventivní prohlídky, které jsou stanovené podle rizika, které ty ženy mají. Ale tato preventivní masektomie není příliš častá. Chce to opravdu velkou dávku odvahy.

 

 

S kolika takovými případy jste se ve své praxi setkala?

Já jsem se setkala se ženami, které toto podstoupili, jen vzácně. Spíše jsou to ženy, které už mají v jednom prsu nádor, tak se potom odhodlají odstranit si to druhé prso s tím následným rekonstrukčním zákrokem, ale opravdu je to vzácné.

 

Jde to nějak vyčíslit? Jsou to desítky případů ročně, nebo jeden případ za delší dobu?

To nedokážu přesně říct. V našem centru se s tolika ženami nesetkáváme. To číslo přesně nevím, ale spíše to budou desítky žen, ale opravdu přesně nevím.

 

Jak je to s platbou pojišťoven v případě plateb pojišťoven. Hradí tyto preventivní zákroky?

Pojišťovna by tyto preventivní zákroky hradit měla. Pokud jsou ženy nositelky genové mutace BRCA1 nebo BRCA2, nebo jim genetik určí vysoké riziko, tak potom by tyto ženy měly mít tuto operaci hrazenou.


U Angeliny Jolie to bylo 87 procent. Tam asi už nebylo o čem diskutovat?

To platí pro všechny ženy, které jsou nositelkami té genové mutace BRCA1, že tam to riziko je kolem 87 procent vzniku rakoviny prsu. Třináct procent je, že ta žena by nemusela onemocnět. Ale to riziko je tak vysoké, a pokud ona měla ten případ u své maminky, tak se určitě rozhodla správně, byť to pro tu ženu není opravdu jednoduché. Je to složitý zákrok, dlouhá operace. Jako každá operace to může přinést rizika a komplikace. Ale ona to podstoupila a ukázala cestu mnoha ženám, že lze tímto způsobem bojovat proti rakovině prsu.

 

 

Jaká rizika ta operace přináší?

To platí samozřejmě pro všechny operace. Může dojít k zástavě srdce, embolii, nedokrvení mozku. Tyto komplikace jsou ale vzácné. Ale musí se s nimi počítat u všech operací.

 

Jak je ten zákrok náročný?

Ten zákrok trvá mnoho hodin. Musí se pečlivě odstranit mléčná žláza, aby tam nezůstaly žádné její zbytky. Proto se často odstraňuje i dvorec. Protože i pod ním bývá mléčná žláza. A ve zbytku žlázy by nádor mohl opět vyrůst. Proto se často dělá ta masektomie i s odstraněním dvorce, který se pak zrekonstruuje.

 

Jak probíhá ta rekonstrukce?

Buď se to nahradí vlastní tkání té ženy, dává se lalok svalový a kožní z břicha nebo ze zad. Druhá možnost je silikonový implantát.

 

Jaká je doba léčby? A je jistota, že se nemoc nevrátí?

Určité malé riziko tam v podstatě je, ale defacto na úrovni ostatní populace, kdy každá žena má zhruba 8procentní riziko. Ženy které tuto operaci absolvovaly, tak stejně stále musí na preventivní prohlídky.


ČTĚTE TAKÉ:

Samovyšetření prsou: Jak na to?
Angelina Jolie zdědila rakovinu po matce. Netýká se to i vás?
RAKOVINA PRSU : Proč jdou některé ženy preventivně pod nůž?

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Silvie Škábová tn.cz / hru