Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Anglii bičuje prudká bouře. Má první oběť!

Bouře a silný vítr, které v úterý zasáhly Velkou Británii, si vyžádaly jednu oběť – v Kentu zahynul řidič dodávky, jehož vůz rozdrtil padající strom. Bez elektrického proudu je více než 100 000 domácností, informuje portál deníku Telegraph a agentury AFP a Reuters.

Spolujezdec padesátiletého řidiče vyvázl bez zranění. Policie místo nehody uzavřela.

 

Rušný přístav Dover na pobřeží kanálu La Manche musel být uzavřen. Podle přístavních úřadů v Doveru je plavba do francouzského Calais kvůli silnému větru příliš nebezpečná. Mluvčí přístavu řekla, že zatím nelze odhadnout, kdy bude možné přístav znovu otevřít.

 

Podobný osud čekal i přístav Newhaven na jihovýchodě Anglie.

 


Omezena je i letecká doprava. Problémy hlásí největší skotské letiště Glasgow, které kvůli větru dosahujícímu rychlosti 160 kilometrů za hodinu muselo omezit spojení do Londýna a dalších skotských měst.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Silná bouře zabíjela v Rusku! Jiná bičuje Austrálii

 

Špatné počasí ochromilo také železniční dopravu. Vlaky na hlavním tahu mezi Londýnem a Skotskem končí ve městě Newcastle upon Tyne.

 

Bouře zasáhly i do silniční přepravy. Vítr ve Skotsku převrátil několik kamionů. Policie v oblasti Glasgow varovala řidiče, kteří se chtěli vrátit domů po novoročních svátcích, aby raději vůbec nevyjížděli.

 

V hrabství Surrey na jihovýchodě Anglie byl vážně zraněn řidič autobusu, když na jeho vozidlo spadl strom. V Epsomu ve stejném hrabství vítr odnesl část střechy hlavní tribuny známého dostihového závodiště.

 

Policie kvůli bouři uzavřela některé silnice včetně důležité cesty mezi Essexem a Kentem na jihu Anglie. Uzavírky hlásí i z Walesu, kde v úterý ráno foukal vítr o rychlosti kolem 150 kilometrů za hodinu.

 

PSALI JSME:

Sněhová bouře zasypala americké dálnice, 2 lidé zemřeli

 

Vítr také poškodil řadu sloupů elektrického vedení. Společnost SSE Power Distribution uvedla, že bez elektřiny je 63 tisíc lidí na jihu Anglie a ve Skotsku, další dodavatel Scottish Power Energy má bez elektřiny na 40 000 odběratelů.

 

Obě společnosti do terénu vyslaly na 1000 pracovníků, jejich práci ale stále ztěžuje silný vítr.

 

Podle meteorologů čeká Británii nyní "mokré a větrné počasí". Pro Skotsko, Wales a Severní Irsko vydali meteorologové varování před lokálními povodněmi. Prudké ochlazení lze očekávat ve Walesu a na severozápadě Anglie. Ve Skotsku varuje meteorologický úřad před sněhem a prudkým větrem.

maš tn.cz / Mediafax