Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Probíhá evakuace

Anglii zase bičují vichry a silné deště! Hrozí další záplavy

déšť
Zdroj: Thinkstockphotos
prší
Témata:

Jihozápad Británie dnes bičují vichřice a silné deště a vládní úřady varovaly před značným rizikem dalších záplav v nejzápadnějších anglických hrabstvích Cornwallu a Devonu.

Poryvy větru na pobřeží Cornwallu, Bristolského zálivu a západního Walese dosahují až 130 kilometrů v hodině, uvedli meteorologové podle BBC. Jihozápadní Anglii přitom sužují povodně už více než měsíc. Britská meteorologická služba ráno vydala varování před deštěm a větrnou bouří pro jižní Wales a jihozápadní Anglii s platností do nedělního rána. Celkově ale situace nebude podle meteorologů tak dramatická jako za úterní bouře.

 

Záplavy mohly hrát roli v onemocnění a úmrtí sedmiletého chlapce z Chertsey v hrabství Surrey nedaleko západní hranice Velkého Londýna, sdělila policie. Řeka Temže se tam vylila z břehů a do nemocnice muselo být dopraveno celkem 17 lidí. Kvůli sesuvu půdy v Crewkerne na jihu Somersetu jsou už zablokované všechny železniční trasy mezi Londýnem a západními hrabstvími, uvedla železniční společnost First Great Western. Železniční spojení na západ přes Bridgwater a Yeovil už dříve přerušily nedávné povodně v Somersetu.

 

Ministerstvo obrany povolalo 1500 zaměstnanců, kteří mají být k dispozici pro místa, kde bude zapotřebí pomoci. Ze zaplavených oblastí už se evakuovalo kolem 140 domácností za pomoci armády. Zatopené oblasti v pátek odděleně navštívili premiér David Cameron a šéf vládní agentury pro životní prostředí Chris Smith. Právě jeho úřad místní lidé viní ze zanedbání, protože nejsou udržovány odtokové strouhy.

 

 

Dnes ráno bylo ve městech Salisbury, Newbury, Bournemouth a Basingstoke asi 670 domácností bez proudu. V Dawlishi vlny zničily železniční trať spojující Devon s Cornwallem a úřady betonem zpevňovaly pobřežní útesy. V oblasti, ale také na jihozápadě Skotska dnes může spadnout až 30 centimetrů srážek. Cameron přiznal, že ze záplav v Somersetu je nutné se poučit. Už ve středu oznámil, že vláda pomůže zaplaveným oblastem 100 miliony liber (3,3 miliardy korun).

 

pet tn.cz / ČTK