STRACH: Anonymous shodili web české vlády

Internetové stránky české vlády ve čtvrtek večer nefungovaly, pravděpodobně se staly terčem hackerského útoku české buňky skupiny Anonymous. Důvodem krátkodobých výpadků webu Úřadu vlády bylo účelové přetížení serveru, uvedl mluvčí vlády Jan Osúch.

"Mohu potvrdit, že Úřad vlády se v podvečer potýkal s krátkodobými výpadky webových stránek. Důvodem bylo účelové přetížení serveru. Veřejnost prosím o trpělivost při načítání stránek. Na chod Úřadu vlády útok samozřejmě nemá vliv," napsal na vysvětlenou Osúch Mediafaxu v SMS zprávě.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

 

Stránky vlády byly těžko přístupné přes hodinu, problémy hlásily už kolem 19. hodiny, plně v provozu byly opět až po 20.30.
 

ANONYMOUS NAPADLI WEBOVÉ PORTÁLY IRSKÉ VLÁDY:


 

Stránky vlády nebyly jediným českým webem, který se ve čtvrtek s výpadky potýkal. Česká odnož Anonymous na svém účtu v sociální síti Twitter informovala, že ten den v 18 hodin napadne stránky Ochranného svazu autorského (OSA). Svoje výhrůžky vyplnila, stránky OSA nefungovaly zhruba od 17.15 několik desítek minut.
 

Důvodem útoků je fakt, že Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání ACTA, zaměřenou proti obchodu s padělky. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače.
 

Anonymous: Zaútočíme na stránky Ochranného svazu autorského
 

Ve čtvrtek zaútočíme na stránky Ochranného svazu autorského(OSA), oznámila ve středu skupina Anonymous prostřednictvím jednoho ze svých členů vystupujícího pod přezdívkou Anonuser118.
 

Právě OSA tiše souhlasí s dohodou ACTA, která se podle skupiny snaží omezit svobodu slova a neutralitu internetu.
 

OSA podle Anonymous už dlouhá léta terorizuje Českou republiku autorskými poplatky za každé prodané médium.
 

Podle vyjádření skupiny je OSA podobná slovenské organizaci SOZA, která se před více než půlrokem pokusila zpoplatnit videa vkládaná z jiných stránek jako YouTube nebo Vimeo.
 

PSALI JSME:

Čeští hackeři zaútočili na web Protipirátské unie
 

Takové přiživování na autorech je morálně neakceptovatelné, dodává hnutí, jehož cílem je upozornit celkově na nemorálnost podobných organizací a vyvolat diskusi ohledně činnosti těchto organizací.
 

Čeští a slovenští hackeři hlásící se ke skupině Anonymous v pondělí v 18 hodin zaútočili na web České protipirátské unie (ČPU). Piráti tím reagovali na podporu, kterou ČPU vyjádřila úřadům při odpojení služby MegaUpload. Americké úřady uzavřely megaupload.com, velký server pro sdílení souborů, v rámci boje proti internetovému pirátství.
 

Vyjádření OSA
 

"Každý touží mít svých několik minut slávy. Někdo tím, že tvoří, a jiní tím, že boří. Jsme o to více pyšní na to, že jsme na straně těch, kteří tvoří. Možná i proto se nemusíme schovávat. Současně se omlouváme autorům a veřejnosti za dočasnou nedostupnost našich stránek, způsobenou elektronickým útokem, vůči kterému se není možné účinně bránit."
 

Roman Strejček, předseda představenstva
 

Útoky jsou odpovědí na to, že se Česko připojilo k protipirátské normě ACTA
 

Česko podepsalo kontroverzní obchodní dohodu proti padělání ACTA, zaměřenou proti obchodu s padělky. Podle kritiků dohoda kriminalizuje každodenní používání počítače, čeští hackeři ze skupiny Anonymous na svém twitterovém účtu ve čtvrtek uvedli, že vystupňují útoky na stránky úřadů státní správy.
 

Z hlediska internetu je v ACTA sporná zejména kapitola Prosazování práv k duševnímu vlastnictví v digitálním prostředí. Ta popisuje, jak má stát chránit vlastníky autorských práv. Zúčastněné státy se v ní zavazují, že úřadům umožní provozovatele online služeb přinutit, aby majitelům autorských práv poskytli osobní data svých uživatelů.
 

Podle nadace Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII) může být ACTA zneužitá ke kriminalizaci novin a internetových stránek odhalující závažné dokumenty nebo ke stíhání administrativních pracovníků, kteří v rámci boje proti korupčním praktikám ve státní správě zkopírují a přepošlou datové soubory.
 

Hackeři ze skupiny Anonymous na postupné schvalování ACTA zareagovali vystupňovanými útoky. Ve středu se jim podařilo ochromit provoz webu Evropského parlamentu, souběžně napadli vládní servery v Polsku, ve Francii a v Irsku.
 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

krt tn.cz / Mediafax