Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 10. 2013
technologické novinky

APPLE představil nové iPady: Těšte se na iPad Air a nový iPad mini

Novinky Apple - iPad 4 a iPad mini
Zdroj: Getty Images

Americký technologický gigant Apple dnes představil novou generaci svých populárních počítačových tabletů iPad. Základní model s označením iPad Air je tenčí, lehčí a výkonnější než jeho předchůdce. Apple předvedl rovněž novou verzi menšího modelu iPad mini. Nové přístroje přicházejí v době, kdy se firma potýká s rostoucí konkurencí na trhu.

Přístroje iPad Air vstoupí na trh v pátek 1. listopadu. Jejich cena bude začínat na 499 dolarech (zhruba 9300 Kč). Tablety iPad Air jsou vybaveny obrazovkou s úhlopříčkou 9,7 palce (24,6 centimetru). Mají tloušťku 7,5 milimetru a váží zhruba 450 gramů.
 

Nová verze přístroje iPad mini má stejně jako její předchůdce úhlopříčku 7,9 palců (20 centimetrů), disponuje však větším rozlišením obrazovky. Nový iPad mini se začne prodávat během listopadu a jeho cena bude začínat na 399 dolarech (asi 7400 Kč).
 


Společnost Apple rovněž oznámila, že od dneška začne bezplatně nabízet nový operační systém pro své počítače Mac. Firma také představila novou řadu počítačů Mac.
 

Apple již minulý měsíc uvedl na trh nové mobilní telefony iPhone 5S a iPhone 5C. Přístroje se začaly prodávat v době, kdy se firma potýká s klesajícím tržním podílem a čelí kritice kvůli nedostatečným inovacím. Ani nejnovější telefony ale investory a analytiky příliš nepřesvědčily. Telefon iPhone 5S je pokročilejší verzí předchozího modelu iPhone 5. Apple zákazníkům nabídl i levnější iPhone 5C v plastovém provedení.
 


Apple v poslední době ztrácí podíl na trhu s tablety i s chytrými telefony, kde čím dál více zaostává za přístroji s konkurenčním operačním systémem Android. V letošním druhém čtvrtletí se podíl Applu na trhu s chytrými telefony podle výzkumné firmy IDC snížil na 13,2 procenta z 16,6 procenta před rokem. Na trhu s tablety klesl podíl firmy ještě výrazněji, a to na 32 procent z 60 procent před rokem.
 

Na trh s tablety nyní navíc vstupuje další konkurent, finská společnost Nokia. Ta dnes předvedla svůj první tablet Lumia, jenž se má začít prodávat do konce letošního roku. Softwarový gigant Microsoft dnes zahájil prodej nové generace svého tabletu Surface, kterou představil již minulý měsíc. Výzkumná společnost Gartner tento týden předpověděla, že celosvětové dodávky tabletů letos stoupnou o více než polovinu na 184 milionů kusů.
 


Apple se letos v žebříčku nejinovativnějších společností časopisu Forbes propadl až na 79. místo. V roce 2011, kdy časopis začal žebříček vydávat, Applu patřila pátá příčka. Loni klesl na 26. místo. Apple nyní údajně pracuje na chytrých náramkových hodinkách iWatch. Podobné zařízení již minulý měsíc představil hlavní konkurent, jihokorejská společnost Samsung Electronics.

tn.cz / ČTK