Kat popravil šavlí Araba, který uřízl matce hlavu

Trest smrti setnutím hlavy šavlí ve středu stihl Araba Saúda Masalláha Šamárího. Kat mu ji setnul za to, že uškrtil svou matku a poté jí uřízl hlavu.

Saúdové ve středu na východě země popravili muže, kterého soud usvědčil z vraždy vlastní matky, informuje agentura AFP. Popraveným je Saúd Masalláh Šamárí, kterému setnuli hlavu šavlí v přístavu Džubaíl. Tamní agentura SPA píše, že Šamárí matku nejprve uškrtil a potom jí uřízl hlavu.

 

Saúdská Arábie, hlavní spojenec Američanů v arabském světě, je stát, kde jsou popravy setnutím běžné. Loni tam setnuli hlavy 79 lidem, letos už čtrnácti. Dalších asi 140 odsouzenců na popravu čeká v "cele smrti".
 

 

Setnutí je v ropné zemi z Perského zálivu pokládáno za rychlou a humánní smrt. Lékaři však tvrdí, že v mozku zůstává okysličená krev, takže ještě mnoho vteřin po setnutí pracuje a zaznamenává bolest.

 

Saúdská Arábie trestá smrtí nejen vraždy, ale například i odpadlictví od islámské víry, obchodování s drogami a čarodějnictví. Loni v prosinci v zemi setnuli ženu nařčenou z toho, že vyvolávala duchy. Šavle s rovnou čepelí, kterou se popravuje, je v saúdském státním znaku i na státní vlajce.

tn.cz / Mediafax