tajemné obřady

Archeologové objevili 50 aztéckých lebek. Záhada ležela 500 let pod zemí!

Mexičtí archeologové vykopali 50 lebek, které ležely 500 let schované pod nejposvátnějším aztéckým chrámem. Obětovaly je při tajemných obřadech.

Archeologové objevili největší počet lebek, jaký se kdy našel. Fascinující nález nám přibližuje podivné náboženské ceremonie, které Aztékové praktikovali před více než půl stoletím.

 

Lebky se našly v Mexico City pod nejposvátnějším aztéckým chrámem Templo Mayor během rekonstrukcí. Právě na tomto místě Aztékové prováděli nejdůležitější obřady mezi lety 1325 až 1521, tedy před příchod Kolumba.

 

Padesát lebek se našlo u obětního kamene. Pět jich bylo zakopáno pod kamenem a každá měla díry po obou stranách. Znamená to tedy, že byly naraženy na nějaké tyči. Zbylých 45 bylo položeno na kameni. Archeolog Raul Barrera se domnívá, že patřily mužům a ženám ve věku 20 až 35 let a mohly být přeneseny z jiného místa. "Je to velmi významný objev," dodal archeolog.

 

 

Doposud se archeologové domnívali, že na obětních kamenech Aztékové vyřezávali srdce z hrudníku. Nález lebek však toto tvrzení zpochybňuje. "Mysleli jsme si, že kameny používaly při vyndávání srdce a ne k setnutí hlavy. Tento objev nám ukazuje, že Aztékové využívali lidská těla při obřadech různými způsoby," vysvětlil Barrera.

 

Kromě lebek archeologové našli ještě neuvěřitelných 200 čelistí a minulý duben dokonce objevili kostru ženy obklopenou 1800 kostmi.
 

tn.cz / anš