Armáda se pokusí odklonit rozvodněnou Mississippi od velkých měst

Příslušníci americké armády otevřou během soboty hráz Morganza na řece Mississippi, aby zabránili zaplavení velkých měst. Odklon řeky způsobí zaplavení tisíců domů s přilehlými poli, informovala v sobotu agentura Reuters.

Mississippi, jejíž hladina dosahuje rekordních výšek, ohrožuje hlavní město Lousiany Baton Rouge a New Orleans, které se ještě zcela nevzpamatovalo z úderu hurikánu Katrina v roce 2005.


Hráz Morganza bude otevřena po 40 letech. Voda se uvolní do koryta řeky Atchafalaya a rozlije se do přilehlých oblastí. Přímo zasáhne oblast, kde žije přes dva a půl tisíce lidí.


Řeka se pak podle odhadů rozlije na území, kde ohrozí dalších 22,5 tisíce lidí ve více než 11 tisících domácnostech. Voda zaplaví až 7 300 hektarů polí. V některých místech může hladina rozlité vody vystoupat až k šesti metrům.


Místní úřady proto musí zajistit přesuny ohrožených obyvatel. Mluvčí amerického ministerstva pro vnitřní bezpečnost uvedla, že pověřené osoby obcházejí dům po domu a informují obyvatele o nebezpečí.


Guvernér Lousiany Bobby Jindal uvedl, že někteří lidé z vybraných oblastí již své domovy opustili. Dodal, že Červený kříž jim poskytne dočasné přístřeší.


"Vždycky jsme tušili, že přijde den, kdy se něco podobného může stát," uvedl farmář Martin Frey. Frey má svých 650 hektarů oseté půdy v oblasti, která bude zaplavena.


"Je velmi deprimující vědět, že zanedlouho to všechno bude 15 až 20 stop (4,5 až 6 metru) pod vodou," posteskl si.


Kdyby hráz Morganza zůstala zavřená, hrozilo by kromě záplav ve městech poškození několika rafinérií a nejméně jedné jaderné elektrárny.


Jednu z hrází ženisté americké armády odstřelili již minulý týden. Voda zaplavila 52 tisíc hektarů zemědělské půdy.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax