Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Asií se šíří odolný kmen malárie. Léky na něj nezabírají. Ohroženy jsou miliony lidí!

Vědci objevili na hranicích Thajska a Barmy kmen malárie, který je odolný vůči artemisininu – nejúčinnějšímu léku proti této nemoci.

Testy odhalily, že původce malárie Plasmodium falciparum prodělal genetickou změnu a je nyní vůči artemisininu odolný. Vědci se obávají, že pokud se proti tomuto parazitovi nenajde nový lék, může ohrozit miliony lidí v Indii a Africe, píše server deníku Daily Mail.

 

"Je to skutečně velice znepokojivé. Závodíme nyní s časem, abychom v těchto regionech dostali malárii pod kontrolu před tím, než se odolnost proti léku ještě zhorší a rozšíří se dál," říká profesor Francois Nosten, ředitel Střediska pro výzkum malárie v Thajsku, který se svým týmem rezistentní kmen objevil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Z dovolené si přivezli malárii! Tři Moravané MÁLEM ZEMŘELI!

 

"Dopad tohoto procesu může být devastující. Malárie každý rok zabije stovky tisíc lidí. Pokud se stanou léky neúčinnými, počet obětí se může dramaticky zvýšit," dodal Nosten.

 

Vědci poprvé nalezli tento odolný kmen malárie v roce 2009 na západě Kambodže. Navzdory snahám o zabránění jeho šíření se nyní objevil o 800 kilometrů dál podél hranic Thajska a Barmy.

 

V minulosti se již dvakrát v této oblasti objevily kmeny nemoci, které byly odolné vůči antimalarikům užívaným v minulosti – chlorochinu a Sulfa/Pyrimethaminu. Poté se vždy rozšířily do jihovýchodní Asie a Afriky, kde zabily miliony lidí.

 

Dva američtí experti na malárii, doktorka Anne-Catrin Uhlemannová a doktor David Fidock z Kolumbijské univerzity v New Yorku, prohlašují, že v současnosti lidstvo nic lepšího pro boj s Plasmodiem falciparumem, než artemisinin, nemá.

 

"Snahy o kontrolu malárie jsou životně závislé na artemisininu. Pokud tento proces selže, nemůžeme použít žádné jiné léky," napsali vědci ve svém prohlášení.

tn.cz / mediafax / kos