Astronomové objevili první planetu mimo naši galaxii

Vesmír
Zdroj: Oficiální zdroj
Vesmír

Evropští astronomové objevili první planetu, která se nachází mimo naši galaxii Mléčnou dráhu. Píše o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na vědecký list Science Express.

Exoplaneta, tedy planeta obíhající kolem jiné hvězdy než kolem Slunce, se nachází za hranicemi Mléčné dráhy. Je jen o málo větší než Jupiter, největší planeta naší sluneční soustavy. Leží v souhvězdí Pece na jižní obloze a obíhá kolem umírající hvězdy, která je od Země vzdálena dva tisíce světelných roků.

 

Planeta s označením HIP 13044b patrně patří do tzv. hvězdného proudu Helmi. Jde o skupinu většího počtu hvězd pohybujících se stejným směrem. Hvězdy v proudu Helmi původně patřily do trpasličí galaxie, kterou před zhruba šesti až devíti miliardami let pohltila naše Mléčná dráha. Astronomové to označili za "galaktický kanibalismus".

 

Za posledních patnáct let objevili astronomové téměř pět stovek planet, které obíhají hvězdy v dalších slunečních soustavách. Je to ale prvně, kdy se takový vesmírný objekt podařilo najít mimo Mléčnou dráhu. "Pokud vím, tak je to poprvé, kdy byla taková planeta objevena," řekl Johny Setiawan z německého Astronomického ústavu Maxe Plancka, který tým vědců vedl.

 

Astronomové těleso objevili pomocí spektrografu s vysokým rozlišením, který byl připojen k obřímu teleskopu na Evropské jižní observatoři (ESO) v chilské La Silla. Nález podle nich zpochybní obecně přijímané teorie o vzniku planet, neboť je to poprvé, kdy byla nalezena planeta obíhající kolem staré hvězdy, která až na vodík a hélium obsahuje téměř nulové množství prvků.

 

Setiawan vysvětlil, že podle vědeckých modelů postavených na základech této teorie není možné, aby vznikla planeta kolem hvězdy, která nedisponuje téměř žádnými kovovými prvky.

 

Jeho tým byl překvapen samotnou skutečností, že planeta vůbec existuje. Přežila totiž i pozdní fázi hvězdného vývoje, kdy se hvězda přeměňuje na červeného obra - mnohonásobně zvětšuje svou velikost a planety obíhající kolem sebe pohlcuje.
 

Mediafax