Tisíce velbloudů týrají domorodce. To je odplata. VIDEO

Stádo šesti tisícovek divokých velbloudů obléhá usedlost na severu Austrálie a terorizuje její obyvatele.

Vláda státu Severní teritorium rozhodla, že uspořádá velbloudí jatka - šest tisíc zvířat bude zahnáno do neobydlené oblasti a postříleno z vrtulníku.


Dromedáři vypili zásobníky vody, znečistili studny a rozdupali zavlažovací kanály v osadě Kaltukajara, kde žije 350 obyvatel, převážně domorodých Austrálců.

"Stádo šesti tisícovek divokých velbloudů vtrhlo do osady a terorizuje její obyvatele. Žíznivá zvířata jsou agresivní, lidé se bojí vycházet ven. Velbloudi poničili infrastrukturu osady a páchají další škody," prohlásil v parlamentu Severního teritoria ministr vlády Severního teritoria Rob Knight.


Vláda do Kaltukajary vyslala vrtulníky, které mají zahnat zvířata na odlehlé místo, kde je rangeři postřílejí z vrtulníků. Těla statných přežvýkavců nechají na místě rozložit.


Odvézt velbloudy na jatka by se nevyplatilo. Camel-burgery nejdou na odbyt. Maso dromedárů je příliš houževnaté a suché.


V Austrálii žije volně v přírodě více než milion jednohrbých velbloudů. Tolik divokých dromedárů nenaleznete nikde ve světě. Ani v zemích, odkud pocházejí a odkud je do Austrálie koncem osmnáctého století přivezli osadníci. Do nástupu aut sloužili jako pracovní a dopravní zvířata při cestách do vyprahlého vnitrozemí. Pak je osadníci ponechali volně v přírodě.


V současnosti berou velbloudi v Austrálii potravu tradičním zvířatům, zejména klokanům, ale i dobytku. Navíc ničí ploty kolem farem, zavlažovací kanály a ohrožují domorodé Austrálce, kteří těmito "přivandrovalci" opovrhují.

Mediafax