Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Tma, náraz a letící sedačky, popisuje dívka hrůznou nehodu

Podle prvních výsledků vyšetřování nehody jel řidič přiměřenou rychlostí. Vyšetřovatelé vychází ze tří hypotéz. technická závada na vozidle, zdravotní indispozice řidiče a lidské selhání.

K tragické nehodě došlo ve švýcarském kantonu Wallis u hranic s Itálií. Autobus vezl 52 lidí, převážně dětí ve věku okolo 12 let, zpět do Belgie z lyžařského zájezdu v alpském středisku Val d´Anniviers. V autobusu podle dostupných zpráv cestovalo i deset dětí z Nizozemska, některá media uvádějí, že v autobuse cestovalo i německé a polské dítě. Není jasné, zda jsou mezi oběťmi.

 

Rodiče dětí, kteří cestovali havarovaným autobusem, přiletěli vojenským speciálem do Švýcarska. Některé čeká nepříjemná a smutná povinnost. Identifikovat své syny a dcery.

 

Zraněné děti leží ve čtyřech nemocnicích. Bylo identifikováno už 22 ze 24 zraněných dětí. Dva z neidentifikovaných dětí leží v kómatu. Celkem jsou v kómatu tři děti. Většina dětí má těžká zranění, především zlomeniny.
 

 

SMS poslala otci z nemocnice

 

Zraněné děti se okamžitě pokoušely spojit se svými rodiči. "Byla tma, a pak přišel náraz. Všechny sedačky odlétly, dvě mě uvěznily," popsala okamžik hrůzy dívka, která nehodu přežila. Z nemocnice poslala sms svému otci, který na nic nečekal a do Švýcarska odjel na vlastní pěst.

 

PSALI JSME:

Ve Švýcarsku naboural autobus do zdi tunelu. Mezi 28 oběťmi je 22 dětí!
 

Autobus v plné rychlosti čelně narazil do zdi tunelu na dálnici A9 u města Siders. Přední část vozu byla zcela zničena. Policie nyní vyšetřuje příčinu nehody. Stav vozovky i provoz byly podle dostupných informací zcela v mezích normálu.

 

Jel řidič příliš rychle?
 

Policejní vyšetřovatelé uvedli pro belgický list Le Soir, že řidič jel podstatně rychleji, než jaká byla povolená rychlost. "Autobus jel velmi rychle. Podstatně rychleji než povolenou rychlostí 100 km/h.“ Vůz narazil bokem do pravé zdi tunelu a potom čelně do zdi odstavného stanoviště.

 

Tuto spekulaci později vyvrátil hlavní vyšetřovatel Olivier Elsig, který na tiskové konferenci uvedl, že "autobus nejel příliš rychle".
 


Tragédie pro dvě belgické obce
 

Dvanáctileté děti, které při strašlivé nehodě tragicky zahynuly nebo byly zraněny, pocházely z vlámských městeček Lommel a Heverlee, a to ze škol Stekske a St. Lambertus.

 

PSALI JSME:

Zdrcená Belgie. Rodiče obětí se sešli ve škole, pláčou pro 22 dětí
 

Ve druhé jmenované se ráno sešli zdrcení rodiče a příbuzní dětí, kteří do Švýcarska letí dvěma vojenskými speciály. "Někteří z rodičů vědí, že jejich děti přežily. Jiní nemají žádné zprávy,“ řekl belgický policejní mluvčí Marc Vrancks.

 


 

K dispozici je otřeseným rodičům a příbuzným obětí tým psychologů. Ti pomáhají také záchranářům, neboť i ty nejzkušenější z nich nehoda šokovala. Při vyprošťování mrtvých dětí z trosek autobusu, které trvalo celou noc, mnoha z nich tekly po tvářích slzy.

 

Záchrana dětí při tragické nehodě autobusu


 

"Mnoho dětí bylo zraněno tak, že je nebude možné identifikovat bez testů DNA,“ uvedl jeden ze záchranářů Claudie Peter. "Děti, které přežily, ani nekřičely. Oněměly šokem.“ Dvaadvacet dětí, oba řidiči a další čtyři dospělí zemřeli na místě, čtyřiadvacet zraněných dětí bylo transportováno do nemocnic v Bernu a Lausanne.

 

  

"Je to tragický den pro celou Belgii," uvedl v oficiálním prohlášení belgický premiér Elio Di Rupo, který se chystá během středy odcestovat na místo nehody. Tam míří rovněž švýcarská prezidentka Eveline Widmerová-Schlumpfová. Evropský parlament v poledne držel za oběti nehody minutu ticha. Stejně tak uctili památku obětí i švýcarští zákonodárci.
 

hel TN.cz