Bahamské soudy Viktora Koženého do USA nevydají

Bahamský soud zamítl žádost Spojených států o vydání podnikatele Viktora Koženého. V USA mu hrozí 150 let vězení.

Viktor Kožený je v USA obviněn z finančních podvodů. Poprvé ho zažalovali v říjnu 2003 ze zpronevěry 182 milionů dolarů z amerických investičních fondů. "Jsou to peníze, o které pan Kožený připravil americké investory svou činností v Ázerbájdžánu," sdělil tehdy Robert Morgenthau, prokurátor z newyorského soudního obvodu Manhattan, který Koženého stíhá.

 

Podplácení je běžné

 

O dva roky později Koženého obvinění rozšířili na 27 trestných činů. Kontroverzní český podnikatel se dvěma společníky uplácel v Ázerbájdžánu penězi amerických věřitelů tamní pohlaváry. Jeho cílem bylo získat při privatizaci ropnou společnost Socar. "Jsem absolutně nevinen," opakoval Kožený, který se v té době už uchýlil na Bahamy. Podplácení nepopíral. Tvrdil, že v bývalé sovětské republice je to zcela běžné.

 

Právníci ho hájili tím, že se na něj americké protikorupční zákony jako na cizince nevztahovaly. Kožený měl v době, kdy usiloval o ázerbájdžánskou ropu, irské občanství. Zavazoval si Ázerbájdžánce z nejvyšších politických kruhů. Zval je na dovolenou a léčení do ciziny, zahrnoval je dary. Do Baku vozil soukromým letounem kufříky plné bankovek. Ázerbádžánci ale privatizaci odpískali a Kožený a jeho věřitelé ostrouhali.

 

Newyorský soud v listopadu v "kauze Ázerbájdžán" poslal na rok do vězení Koženého společníka Frederika Bourkeho. Navíc mu nařídil zaplatit milion dolarů. Porota dospěla k závěru, že se Bourke spiknul s Koženým, aby v Ázerbájdžánu upláceli pohlaváry režimu. Líčení neprokázalo, že Bourke podplácel. Podařilo se dokázat jen to, že o úplatcích věděl.

 

Pirát z Prahy odolává

 

Kožený připravil o 16 miliard korun i české akcionáře, kteří mu uvěřili při kupónové privatizaci. Na výplatu čeká 240 tisíc lidí. Vytunelování holdingu, v němž bylo 60 miliard korun, je jedním z největších finančních podvodů v české i československé historii.

 

U bahamské vlády leží česká žádost o Koženého vydání. "Ve věci žádosti o vydání Viktora Koženého do České republiky se nic nemění. To znamená, že žádost trvá," sdělila v reakci na verdikt bahamské justice Martina Lhotáková, mluvčí pražského městského soudu.

 

Kožený žije na Bahamách od roku 2000. V říjnu 2005 jej na základě americké žádosti zatkla policie. Po devatenácti měsících ho však soud propustil na kauci ve výši 300 tisíc dolarů. Američané říkají hlavní postavě československé kuponové privatizace pirát z Prahy. Kvůli mnoha obviněním Viktoru Koženému ve Spojených státech hrozí celkem 150 let vězení.

hru tn.cz / Mediafax