Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bahrajnští policisté zaútočili na protivládní demonstranty, zabili 4 lidi

Tábořící demonstranty v centru metropole Manamá rozehnali policisté. Nejméně dva lidi při střetech zemřeli.

Bahrajnské bezpečnostní složky v noci na čtvrtek napadly demonstranty tábořící na náměstí v centru metropole Manamá. Nejméně čtyři lidé při střetech zemřeli, v ulicích města jsou tanky, informují agentury AFP a Reuters s odvoláním na očité svědky.

 


"Zaútočili na náměstí, kde stovky lidí trávily noc ve stanech," řekl jeden ze svědků, 37letý Fadíl Ahmad.


Zprávy o obětech potvrdil Matar Matar, mluvčí největšího opozičního šíitského hnutí. Zraněno bylo až 95 protestujících. Dva z nich jsou ve vážném stavu.

 


Policisté použili k rozehnání protivládních demonstrantů slzný plyn. "Jsem zraněn, krvácím," křičel do telefonu pro agenturu Reuters jiný svědek.


Několik set metrů od náměstí byly slyšet exploze. Perlové náměstí policisté uzavřeli a vyklidili. Ve čtvrtek nad ránem místního času bylo náměstí téměř prázdné. Po demonstrantech zůstaly stany, odpadky a přikrývky. Na náměstí bylo podle agentury Reuters více než deset tanků, desítky obrněných vozidel a další vojenská vozidla včetně sanitek.


ČTĚTE TAKÉ:

MUBARAK nařídil STŘELBU do demonstrantů! Vojáci neposlechli

Protivládní protesty v Libyi mají na svědomí desítky zraněných

Egyptští demonstranti ZNÁSILNILI americkou reportérku!


V Bahrajnu, malém ostrovním království v Perském zálivu, nespokojení lidé v posledních dnech po vzoru dalších arabských zemí protestují proti režimu. V pondělí protivládní aktivisté zorganizovali tzv. den hněvu. Při střetech policie a protestujících zemřeli dva lidé, celkem tak počet obětí vzrostl na pět.

 


V úterý se na Perlovém náměstí shromáždily tisíce lidí. Náměstí přejmenovali na Tahrír (Osvobození) podle místa, kde tři týdny demonstrovali Egypťané proti prezidentovi Husní Mubarakovi, než jejich volání vyslyšel a odstoupil. Bahrajnští demonstranti trávili na náměstí i noci. Ve středu po pohřbu druhého muže zabitého během střetů s policií tisíce Bahrajnců požadovaly změnu režimu a "skutečnou konstituční monarchii".


Spojené státy ve středu Bahrajn vyzvaly, aby nezasahoval proti mírovým demonstracím.


Demonstrují převážně šíitští muslimové. Ačkoliv jich je v Bahrajnu většina, vládu drží pevně v rukou sunnitská královská rodina v čele s šajchem Hamadem bin Ísá Chalífou. Šíitové si stěžují, že jsou diskriminováni, žádají o vytvoření nových pracovních míst pro mladé a zvýšení mezd.


Konec vládnoucího režimu žádají lidé v Bahrajnu, Jemenu, Alžírsku a dalších arabských zemích. Inspirovali se událostmi v Tunisku a Egyptě, kde po rozsáhlých protestech padly režimy tamních autoritativních prezidentů.


V Jemenu si střety pořádkových sil a demonstrantů proti režimu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který je u moci již 33 let, ve středu vyžádaly první dva životy.
 

tn.cz / Mediafax