Barmská disidentka Su Ťij byla poprvé od roku 2003 na kontrole v nemocnici

Barmská opoziční vůdkyně Aung Schan Su Ťij, která strávila 14 z posledních 20 let v domácím vězení, byla v neděli převezena do nemocnice, kde se podrobila vyšetření srdce.

Jde o první lékařské vyšetření barmské disidentky od roku 2003, informuje France 24.

 

"Su Ťij byla přijata do Všeobecné nemocnice v Rangúnu a podrobila se zde pětačtyřicetiminutovému vyšetření," informoval jeden z představitelů barmské junty, který si nepřál být jmenován.

 

Po vyšetření srdce se opoziční vůdkyně vrátila zpět do svého domu, kde je držena v domácím vězení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Su Ťij nesmí kandidovat ve volbách

 

Právník političky uvedl, že o lékařském vyšetření Su Ťij nemá žádné informace.

 

Su Ťij byla naposledy vyšetřena v nemocnici v roce 2003. Každý měsíc ji však chodí kontrolovat rodinný lékaře. Podle něj trpí Su Ťij nízkým tlakem.

 

Su Ťij, která v roce 1991 dostala za nenásilný odpor proti barmské juntě Nobelovu cenu za mír, strávila ve vězení, ať už domácím, či přímo v nápravném zařízeni, 14 z posledních 21 let. Byla uvězněna bez soudního procesu na základě zákona z roku 1975, který umožňuje věznit ty, kteří představují riziko pro bezpečnost státu.

 

Junta jí loni v srpnu domácí vězení prodloužila o dalších 18 měsíců poté, co se do jejího domu bez povolení dostal Američan, který se chtěl se Su Ťij sejít.

 

Vůdkyně barmské opozice byla potrestána za to, že porušila podmínky domácího vězení.

 

Barmě vládne vojenská junta od roku 1962. Podle ochránců lidských práv žijí v barmských věznicích až dva tisíce politických vězňů.

tn.cz / Mediafax