dodatečné ocenění

Barmská disidentka Su Ťij po 21 letech konečně převzala Nobelovu cenu míru

Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij si v sobotu v Norsku osobně převzala Nobelovu cenu míru. Byla jí udělena už v roce 1991, ale teď teprve jí bylo umožněno vycestovat do Norska.

"Cena otevřela dveře v mém srdci a povzbudila mě, abych pokračovala ve svém boji," prohlásila Su Ťij, když si přebírala ocenění. "Komise, která rozhoduje o udílení cen, si před 21 roky uvědomila, že je utlačovaná a izolovaná Barma také součástí světa, uvědomila si jednotu lidstva," dodala disidentka.


Nobelovu cenu za mír Su Ťij získala za svůj nenásilný odpor vůči barmské juntě.


Su Ťij do Evropy přiletěla ve středu večer. Příští týden v úterý bude mít 67. narozeniny. Oslaví je ještě v Evropě, protože po Norsku ji čeká návštěva Velké Británie, Irska a Francie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Barmská disidentka Su Ťij v Norsku převezme Nobelovu cenu za mír


Ikona barmské demokracie strávila od roku 1989 za mřížemi nebo v domácím vězení celkem 15 let. Když byla na svobodě, ze země nevycestovala v obavě, že ji barmské vedení už nepustí zpět. V roce 1991 si nepřevzala Nobelovu cenu, v roce 1999 nenavštívila svého britského manžela, když umíral na rakovinu.


Loni v březnu se po desetiletích represí vojenské junty ujala moci v Barmě civilní vláda, která překvapila snahou o reformy. V jejích řadách ovšem sedí generálové bývalé junty, kteří se vzdali armádních funkcí.


Vláda nicméně umožnila Su Ťij a její Národní lize pro demokracii (NLD) kandidovat v letošních doplňovacích volbách do parlamentu. NLD uspěla a Su Ťij ve druhé polovině dubna po letech věznění zasedla poprvé v poslanecké lavici.
 

anš tn.cz / Mediafax