Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Po dvaceti letech

Barmská disidentka Su Ťij v Norsku převezme Nobelovu cenu za mír

Su Ťij, barmská opoziční vůdkyně přiletěla do Norska. Převezme tam Nobelovu cenu za mír. Měla si ji převzít už v roce 1991, ale z politických důvodů nemohla.

Barmská opoziční vůdkyně Su Ťij v pátek přiletěla do Norska, kde si o víkendu po více než dvaceti letech převezme Nobelovu cenu za mír. Informuje o tom agentura AFP.
 

Su Ťij, oblečená do bleděrůžových hedvábných šatů s tradiční bílou květinou ve vlasech, se po příletu pozdravila s členy barmské komunity. Setkala se také s norským premiérem Jensem Stoltenbergem a na společné tiskové konferenci poděkovala Norsku za dlouholetou pomoc při prosazování demokracie v Barmě.
 

"Děkuji lidem v Norsku a všem dalším, kteří nám pomáhali na této obtížné cestě. Zcela jistě ještě nejsme u cíle. To ani náhodou. Právě začínáme," řekla Su Ťij s tím, že přechod k demokracii v Barmě nebude snadnou záležitostí.
 

PSALI JSME:
Disidentka Su Ťij odmítla složit poslaneckou přísahu, nechce chránit ústavu vojenské junty

 

Zopakovala také svou výzvu k odpovědným investicím ze zahraničí, které Barma potřebuje. "Investice vstřícné k lidským právům, investice vstřícné k demokracii, to je to, co hledáme," dodala.
 

Su Ťij do Evropy přiletěla ve středu večer. Ve čtvrtek vystoupila v ženevské centrále Mezinárodní organizace práce a pak v Bernu na společné tiskové konferenci se švýcarským ministrem zahraničí Didierem Burkhalterem. Tiskovku ale musela kvůli vyčerpání přerušit.
 

Člen její delegace v pátek řekl, že je jí už lépe a že program pokračuje tak, jak byl naplánován. Nobelovu cenu za mír za svůj nenásilný odpor vůči barmské juntě, na kterou ji navrhl tehdejší československý prezident Václav Havel, si Su Ťij převezme v Oslo v sobotu.

PSALI JSME:
Disidentka Su Ťij označila své zvolení do parlametnu jako "vítězství lidu"

 

Su Ťij bude mít příští týden v úterý 67. narozeniny. Oslaví je ještě v Evropě, protože po Norsku ji čeká návštěva Velké Británie, Irska a Francie.
 

Ikona barmské demokracie strávila od roku 1989 za mřížemi nebo v domácím vězení celkem 15 let. Když byla na svobodě, ze země nevycestovala v obavě, že ji barmské vedení už nepustí zpět. V roce 1991 si nepřevzala Nobelovu cenu, v roce 1999 nenavštívila svého britského manžela, když umíral na rakovinu.
 

Loni v březnu se po desetiletích represí vojenské junty ujala moci v Barmě civilní vláda, která překvapila snahou o reformy. V jejích řadách ovšem sedí generálové bývalé junty, kteří se vzdali armádních funkcí.
 

Vláda nicméně umožnila Su Ťij a její Národní lize pro demokracii (NLD) kandidovat v letošních doplňovacích volbách do parlamentu. NLD uspěla a Su Ťij ve druhé polovině dubna po letech věznění zasedla poprvé v poslanecké lavici.
 

Cestovní pas Su Ťij dostala teprve počátkem května.
 

cob tn.cz / Mediafax