Barmská junta nepustila šéfa OSN k disidentce Su Ťij

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun oznámil, že barmská vojenská junta zamítla jeho žádost o setkání s vězněnou opoziční vůdkyní Su Ťij.

Pan Ki-mun se v sobotu sešel s nejvyšším představitelem junty, generálem Than Šweiem, který setkání s opoziční disidentkou nepovolil.


"Jsem hluboce zklamán. Je mi líto, že vám musím oznámit, že to není možné,“ uvedl Pan Ki-mun po třicetiminutovém setkání s generálem Than Šweiem.


Generální tajemník OSN uvedl, že nejvyšší představitel barmské vojenské junty zamítnutí jeho žádosti odůvodnil tím, že v současnosti probíhá se Su Ťij soudní řízení a on nechce do tohoto procesu zasahovat.


Than Šwei však generálního tajemníka OSN ujistil o tom, že volby v roce 2010 nebudou zmanipulovány. "Byl jsem ujištěn, že barmské úřady zajistí, aby volby byly spravedlivé, volné a transparentní,“ dodal Pan Ki-mun, který po setkání s generálem Than Šweiem odcestoval do barmského hlavního města Rangún, kde by měl v sobotu odpoledne pronést projev o jeho vizi demokratické Barmy.


První jednání o povolení k setkání se Su ťij proběhlo v pátek, kdy Pan Ki-mun generálovi a jeho poradcům v průběhu dvouhodinového jednání předložil několik požadavků včetně okamžitého propuštění všech politických vězňů a osobního setkání s disidentkou Su Ťij. Podle některých nejmenovaných představitelů z řad diplomatů OSN generální tajemník před sobotní schůzkou počítal se strohou odmítavou odpovědí.


V pátek měl pokračovat soudní proces se Su Ťij. Barmský soud ale kvůli administrativní chybě proces až do 10. července odložil. Su Ťij je obviněna z toho, že porušila podmínky svého domácího vězení. V případě odsouzení jí hrozí až pět let ve vězení.


Su Ťij, která v roce 1991 dostala za svůj nenásilný odpor proti barmské juntě Nobelovu cenu za mír, strávila za posledních 20 let v domácím vězení už 14 roků. Uvězněna byla bez soudního procesu na základě zákona z roku 1975, který umožňuje vsadit za mříže ty, kteří představují riziko pro bezpečnost státu.

tn.cz / Mediafax