Barroso by měl vést "evropskou vládu" dalších pět let

José Manuel Barroso získal od států EU nominaci na další funkční období v čele Evropské komise. Potvrdit to ještě musí europoslanci.

Oficiální nominaci na post šéfa Evropské komise José Manuelu Barrosovi potvrdili zástupci jednotlivých států EU. Prestižní funkci by tak měl zastávat ještě pět let.

 

Ve čtvrtek o tom informoval zdroj z vedení EU. O Barrosově podpoře na post hlavy výkonného orgánu EU se mluvilo už dříve, nyní ale byla dohoda oficiálně podepsána.

 

Ta by měla Barrosovi pomoci při hlasování v Evropském parlamentu. Právě europoslanci šéfa Evropské komise definitivně potvrzují. Tam Barroso nemá tak jednoznačnou podporu.

 

Evropský zákonodárný sbor novém šéfovi Evropské komise zřejmě nebude rozhodovat v červenci na své první schůzi po volbách, třebaže ho k tomu vyzval červnový summit EU. Ten také bývalému portugalskému premiérovi dal jednomyslnou politickou podporu, která ovšem ještě neznamenala oficiální nominaci.


Europoslanci o novém šéfovi Evropské komise, která v sedmadvacetičlenném bloku mimo jiné dohlíží na dodržování unijních norem a pravidel, budou podle dřívějších oznámení rozhodovat zřejmě až počátkem podzimu.

kap TN.cz