Řetězové transplantace ledvin se zúčastnilo 60 lidí, lékaři vyměnili 30 orgánů

Svět má další rekord. Do největší řetězové transplantací lidských orgánů se zapojilo 60 pacientů a lékaři v USA během ní úspěšně vyměnili celkem 30 ledvin.

V řetězu se spojili lidé, kteří chtěli darovat ledvinu příbuznému, ale nebyli pro něj vhodným dárcem. Místo toho ledvinu darovali jinému pacientovi a jeho příbuzný zase daroval svůj orgán. Do akce, která trvala loni od 15. srpna do 20. prosince, se podle deníku USA Today  zapojilo 17 nemocnic v 11 státech.

 

ČTĚTE TAKÉ:

SENZACE! Lékaři transplantovali zároveň obě ruce a nohu

 

Nemocní s poruchou funkce ledvin nemohli cestovat, proto lékaři nemohli operovat všechny najednou v jednom zařízení. Vyžadovalo to ale i důvěru zúčastněných. Pokud by dárce vzal své rozhodnutí zpět, celá akce se mohla zastavit.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

Šňůra začal u čtyřiačtyřicetiletého Ricka Ruzzamentiho z kalifornského Riverside. Inspirovalo ho náhodné setkání v supermarketu se ženou, která ledvinu darovala příbuznému. Rozhodl se proceduru podstoupit i přes to, že mu manželka pohrozila, že ho opustí.

 

Posledním článkem řetězu 124, jak akci přezdívali lékaři, byl Donald C. Terry mladší z Jolietu v Illionois, který umíral na selhání ledvin. Žádný člen jeho rodiny nebyl vhodný dárce, nebo mu ledvinu nechtěl poskytnout.

 

 

Ruzzamenti ale nebyl vhodným dárcem pro Terryho. Zaměstnanci Národního registru dárců ledvin proto sestavili sérii operací.

 

Všichni účastníci kromě jednoho se rozhodli svůj příběh sdílet s veřejností. Je mezi nimi muž z Michiganu, který se rozhodl darovat ledvinu své expřítelkyni, nebo žena, která pomohla manželovi své dcery.

 

Ledviny cestovaly po Spojených státech ve speciálních chladících krabicích vybavených zařízením GPS na palubě komerčních letů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: První transplantace celého obličeje

 

Ledviny selhávají 400 tisícům Američanů, kteří musí chodit na pravidelné dialýzy. Každý rok 4500 z nich zemře, protože se pro ně nenašel vhodný dárce, píše USA Today.

tn.cz / mediafax / kos