Belgické školy zakázaly muslimské šátky

Dvě belgické školy zakázaly studentkám muslimské šátky. Vyznavači islámu protestují.

Dvě střední školy v Antverpách a v Hobokenu nedaleko Antverp se rozhodly od září zakázat studentkám muslimské šátky. Vyvolaly tím nevoli vyznavačů islámu, informuje v pátek belgický server fladersnews.be.

 

Dvě střední školy oznámily své rozhodnutí tento týden. byly to poslední státní vzdělávací instituce v Antverpách, kde žačky mohly tradiční muslimskou součást oděvu nosit.

 

Mezi jejich žáky je na 300 muslimských dětí, jejichž rodiče ve čtvrtek demonstrovali v ulicích Antverp.

 

Ředitelka školy v Antverpách Karin Heremansová rozhodnutí zdůvodnila tím, že někteří rodiče nutí své dcery zakrývat si hlavu šátkem, i když ony samy to nechtějí. Zákaz nošení šátků má těmto dívkám pomoci.

 

Projev Heremansové ke studentům shromážděným na dvoře školy se však setkal s pískotem.

 

Islámský klerik a předseda Muslimské rady imám Nordine Taouil vyzval muslimské rodiče, aby své děti přestali do škol posílat, dokud nebude zákaz zrušen. "Vyzývám všechny rodiče, všechny muslimské rodiče, aby neposílali své děti od prvního září do škol, dokud nám nebudou zaručena naše práva," řekl Taouil.

 

Jiné muslimské organizace jsou umírněnější, ale i ony proti zákazu náboženských symbolů mají námitky. Taouilovu výzvu, aby děti nechodily do školy, však odmítají.

 

Podle vlámské konzervativní strany N-VA, která zvítězila v nedávných regionálních volbách, zašel imám příliš daleko. "Neposílat děti do škol je ohrožením jejich budoucnosti. Pan Taouil mluví o právech, ale jsou i jiná práva. Například právo dětí na vzdělání," řekl poslanec za N-VA Kris Van Dijck.

 

Nedávno podobná debata zasáhla Francii, zákaz nošení šátků ale platí také v muslimských zemích jako je Maroko a Turecko.

 

 

Mediafax