Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bělorusko popravilo i druhého atentátníka z minského metra

Bělorusko popravilo oba atentátníky, kteří v loňském roce podle soudu usmrtili v minském metru 15 lidí. Informuje o tom v neděli agentura AFP s odvoláním na běloruskou státní televizní stanici.

Podle běloruské televize byly popravy Vladislava Kovaljova a Dmitrije Konovalova vykonány v pátek.

 

Běloruská stanice o tom informovala den poté, co rodina Kovaljova uvedla, že dostala oznámení o popravě odsouzeného atentátníka.

 

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se ve středu rozhodl neudělit milost Konovalovovi ani Kovaljovovi odsouzeným za atentát v minském metru k trestu smrti.

 

Kovaljev byl zastřelen. V sobotu jeho matka obdržela od běloruského Nejvyššího soudu dopis potvrzující vykonání verdiktu.


PSALI JSME:

Krutá poprava v Bělorusku. Atentátníka z metra střelili do krku

 

Zatímco Kovajlev opakovaně tvrdil, že je nevinný a žádal o milost, Konovalov se držel stranou a o milost neprosil. Jeho rodina během procesu odmítala hovořit s novináři.

 

Konovalov a Kovaljov, oba narozeni v roce 1986 ve Vitěbsku, si vyslechli rozsudek smrti loni na konci listopadu.

 

Rozhodnutí soudu však přijala běloruská společnost nejednoznačně. Pochybnosti o vině odsouzených vyslovili dokonce i lidé zranění při útoku v metru. Lidskoprávní ochránci poukazují na řadu nesrovnalostí v procesu. Na Konovalovově oblečení se například nenašly stopy výbušniny.

 

Výbuch na stanici Okťjabrskaja v hlavním městě Minsk zahřměl loni 11. dubna. Na místě zemřelo 11 lidí, další čtyři později podlehli svým zraněním v nemocnici.

 

Bělorusko je poslední zemí v Evropě, která aktivně uplatňuje trest smrti. Popravuje se tam zastřelením. Odsouzený při tom klečí. Střílí se do krku.

 

Mezi rozsudkem a popravou většinou bývá půlroční až roční odstup. Jen výjimečně se stává, že Lukašenko udělí odsouzenci na smrt milost. Po popravě jsou ostatky zakopány v igelitových pytlích na tajném místě.

muf tn.cz / Mediafax