Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Berlusconi chystá předčasné volby! Už do nich nepůjde

Italský premiér Silvio Berlusconi, který oznámil, že příští týden podá demisi, vidí řešení současné ekonomické a politické krize v předčasných volbách. Ty by se podle něj mohly uskutečnit již počátkem února, informuje ve středu agentura Reuters.

Pětasedmdesátiletý předseda vlády v úterý oznámil, že podá demisi. Podmínil ji však tím, že parlament schválí úsporný balíček, který je spojen s rozpočtem na příští rok.


"Rezignuji, jakmile zákon projde. A protože věřím, že nemůže vzniknout žádná jiná koalice, myslím, že by se na začátku února měly uskutečnit volby. Já v nich kandidovat nebudu," citoval premiéra ve středu deník La Stampa.

 

PSALI JSME:

Zvrat v Itálii: Berlusconi podá příští týden demisi!


Berlusconi dodal, že kandidátem jeho středopravého Lidu svobody (PdL) bude stranický lídr a bývalý ministr spravedlnosti Angelino Alfano.


Berlusconi se rozhodl odstoupit poté, co v úterý při hlasování sněmovny o státním účtu za rok 2010 vyšlo najevo, že jeho kabinet ztratil většinu.


Výzvám k demisi čelí Berlusconi od pondělka, kdy úroky u italských dluhopisů dosáhly sedmi procent, což je pokládáno za hranici splatitelnosti. Itálie si tak půjčuje za nejvyšší úrok v historii eura.


Panují obavy, že po Německu a Francii třetí největší ekonomika eurozóny může být další obětí dluhové krize.


Itálie je po Řecku druhou nejzadluženější zemí, kde se platí eurem. Dluh dosáhl 120 procent HDP a stále roste.


Berlusconiho kabinet "vyhrál" hlasování o státním účtu jen díky několika opozičním poslancům, kteří se zdrželi hlasování. Pro státní účet za rok 2010 zvedlo ruku jen 308 poslanců z 630členné sněmovny. Berlusconiho nepodpořilo osm zástupců koalice.


Fotografie agentury AP odhalila, že premiér si poznamenal do zápisníku: "Zradilo mě osm Jidášů."


Už před hlasováním sněmovny vyzval Berlusconiho k demisi hlavní koaliční partner, předseda Ligy severu Umberto Bossi. Za premiéra navrhl právě exministra spravedlnosti Angelina Alfana.


K Bossimu se po hlasování přidal vůdce opoziční Demokratické strany Pier Bersani. "Pane ministerský předsedo, naléhavě vás žádám - zvažte své postavení a rezignujte," pravil.
 

tn.cz / Mediafax