Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Berlusconi zašel ke Kaddáfímu do stanu, Italové mu to vyčítají

Italský premiér Silvio Berlusconi se v pondělí setkal s libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím.

Upevňoval obchodní vztahy s Libyí poté, co Kaddáfí přesvědčoval italské hostesky, aby přešly na islám, píše agentura Reuters.

 
Incident, kdy Kaddáfí v neděli přesvědčoval stovky křesťanek v libyjském kulturním centru v Římě o přednostech islámu před křesťanstvím, vyvolal bouřlivou reakci. Podle Reuters tři ženy skutečně konvertovaly, avšak tato informace zůstává neověřena.

DÁLE ČTĚTE:
 
Berlusconi se stal terčem kritiky, že Kaddáfímu příliš ustupuje a toleruje jeho arogantní chování. "Překvapuje mě, že se k němu chováme jako k vítanému hostu, ale zjevně je to kvůli obchodním zájmům," cituje Reuters Římanku Marinu Merniovou.
 
Oba politici se setkali v Kaddáfího stanu, který vůdce používá při zahraničních návštěvách, a jednali o spolupráci obou zemí v oblasti průmyslu a o projektech pro italské společnosti v Libyi.
 
Vztahy Libye a Itálie vzkvétají od roku 2008, kdy italský premiér Silvio Berlusconi souhlasil, že jeho země zaplatí Libyjcům reparace ve výši pěti miliard dolarů (zhruba 100 miliard korun) za italskou koloniální vládu nad Libyí během 20. století.
 
Itálie je nyní největší obchodní partner Libye, nakupuje většinu její ropy a zemního plynu. Libye v Itálii investuje stále více peněz.


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Mediafax