7 šokujících událostí

Běsnící Sandy: Rakve vyplavené z hrobů a lachtani na ulicích

Hurikán Sandy
Zdroj: Twitter.com/Gary He
Lachtan se kvůli Sandy ocitl v ulicích New Yorku a děly se i další zvláštní věci

Superbouře Sandy s sebou kromě zkázy, zmaru a obětí na životech přinesla i řadu zcela nečekaných událostí. Má na svědomí lachtany a tankery v ulicích, vyplavené rakve a kuriózní nové profese.

Smrtící kříženec superbouře a hurikánu Sandy pokračuje v ničivé jízdě Amerikou a zanechává za sebou neuvěřitelnou spoušť. Zasáhla už pás území dlouhý přes tisíc kilometrů, v nejširším místě měl 1600 kilometrů, osm milionů lidí je bez proudu.
 

New York podle starosty Bloomberga "připomíná scény, které známe z obrázků pořízených na konci 2. světové války, a to srovnání opravdu není přehnané.“ Do toho má Sandy na svědomí hned několik kuriózních událostí.
 

Metro v New Yorku
 

Sandy poslala na New York čtyřmetrovou vlnu, která mimo jiné zaplavila slavné newyorské metro. Voda v podzemí napáchala škody, které předčily i ty nejčernější scénáře, a nikdo si netroufá odhadnout, kdy bude provoz metra obnoven.

 

 

"Za celých 108 let historie naše metro nikdy nic horšího nepostihlo. Je to katastrofa,“ shrnul situaci mluvčí newyorské dopravy Joseph Lhota. Dopravní kolaps ve městě se zatím snaží zmírnit zdarma jezdící autobusy.
 

Lachtan na ulici
 

Fotka, na které vyděšený lachtan leží před autem na ulici ve čtvrti Manhattan, zřejmě obletí svět.  Jejím autorem je Newyorčan Gary He, který celou sérii snímků svědčících o síle přírodního živlu umístil na Twitter. Lachtana pravděpodobně do města vyhodila obří vlna.
 

Zavřená burza na Wall Street
 

Sandy se postarala i o další mimořádnou událost. Dva dny v kuse kvůli ní zůstala zavřená newyorská burza, finanční srdce světa, což se stalo kvůli počasí poprvé od roku 1888.


Nabíječ mobilů
 

Zkázonosná bouře s sebou přinesla i novou profesi. Na ulicích zpustošených měst připravených o elektrický proud se začínají objevovat podnikavci s generátory a lidé si u nich houfně nabíjejí mobily. Úspěch tento nový byznys slaví zejména v New Yorku, kde je bez elektřiny každý čtvrtý dům, a to i přesto, že s tamními mobilními sítěmi jsou nadále obrovské problémy a Newyorčané znovuobjevují telefonní budky.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o superbouři Sandy

 

Vyplavené rakve
 

Obyvatelům Crisfieldu v Marylandu se naskytl morbidní pohled. Bouře tam předvedla svou sílu na hřbitově, kde vytlačila rakve z několik metrů hlubokých hrobů. Než voda opadla, rakve chmurně plavaly mezi náhrobky.
 

Vyvrhnutý tanker
 

Apokalyptická bouře nabrala v oceánu i obří, padesát metrů dlouhý tanker a vyvrhla ho v New Yorku. Loď John B. Caddell se ocitla na jedné z hlavních ulic ostrova Staten Island poté, co si s ní Sandy pohrála jako s papírovou lodičkou. Ulici tanker zdemoloval.


Zkáza lodi Bounty
 

Sandy potopila také repliku historické lodi Bounty. Slavná loď, která se objevila v hollywoodských trhácích Zkáza lodi Bounty s Marlonem Brandem a ve dvou dílech Pirátů z Karibiku s Johnym Deppem skončila na dně moře u Severní Karolíny, asi 150 kilometrů od pobřeží. Než přišla Sandy, Bounty se spokojeně houpala na vlnách celých 50 let.

 

Sandy po sobě zanechala spoušť...:


 

hel TN.cz