ZÁVĚŤ USÁMY BIN LÁDINA: Nechce, aby jeho děti vstoupily do Al-Káidy!

Usáma bin Ládin po sobě údajně zanechal závěť, v níž nařizuje svým manželkám, aby se po jeho smrti znovu nevdávaly. Zároveň v ní vyjadřuje přání, aby se jeho děti nepřidávaly k Al-Káidě, píše v úterý britský deník The Guardian.

Čtyřstránkový dokument označený jako "soukromý a tajný" uveřejnil kuvajtský list Al-Anbá. Jak se k němu dostal, neuvedl.

ČTĚTE TAKÉ:
Videohra zrekonstruuje bin Ládinovu smrt


Závěť je sepsána na počítači a opatřena datem 14. prosince 2001, tedy tři měsíce po teroristických atentátech na Spojené státy. Nese podpis "váš bratr Abú Abdalláh Usáma Muhammad bin Ládin". Tehdy nejhledanější terorista světa v něm předpovídá, že v jeho smrti sehraje úlohu zrádce z okolí jeho vlastních lidí.

ČTĚTE TAKÉ:
Usáma byl pohřben do moře!


Bin Ládin v dokumentu zmiňuje útoky na newyorská Dvojčata a Pentagon, sebevražedný útok na členy americké námořní pěchoty v Libanonu v roce 1983, zabití dalších 19 amerických vojáků v Somálsku v roce 1993 nebo bombový útok na americké velvyslanectví v Nairobi v roce 1998.

Nejpřekvapivější je však podle Guardianu ta část závěti, v níž bin Ládin nařizuje svým ženám, aby se po jeho smrti znovu nevzdávaly. Usáma zároveň své děti vyzývá, aby se nepřipojovaly k Al-Káidě a neodcházely "na frontu". Vyjadřuje v dokumentu lítost nad tím, že kvůli oddanosti svaté válce neměl na rodinu dost času.

ČTĚTE TAKÉ:
SMRT USÁMY: Bin Ládin má na rukou krev tisíců lidí...


Usáma bin Ládin byl zabit v noci na pondělí při útoku amerického komanda v pákistánském městě Abotabád, severně od hlavního města Islámábádu. Američtí vojáci ho přepadli v rozlehlém třípatrovém domě, kde žil léta s rodinou.

Mediafax