Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 30. 1. 2009

BLONDÝNA se stane první LESBICKOU premiérkou

Johanna Sigurdardottirová
Zdroj: oficiální zdroj
Johanna Sigurdardottirová

Na Islandu zřejmě budou mít opravdovou raritu. Vládě bude šéfovat lesbička.

Johanna Sigurdardottirová má velkou šanci být novou premiérkou země gejzírů. Stala by se tak první lesbickou šéfkou kabinetu na světě.


"Velmi jsme tento krok uvítali,"prohlásil Gary Nunn, mluvčí britské organizace Stonewall hájící homosexuální práva. "V době, kdy mohl být muž černé pleti zvolen prezidentem, máme naději, že jednoho dne do premiérského křesla zasedne první otevřený homosexuál," dodal.


Sigurdardottirová doposud zastávala funkci ministryně pro sociální věci a má velkou šanci alespoň dočasně nahradit v premiérském křesle Geira Haardeho, který v pondělí podal demisi. Její sociální demokracie nyní vyjednává s potenciálními koaličními partnery. Pokud budou jednání úspěšná, Sigurdardottirová se stane první islandskou premiérkou a povede vládu do květnových voleb.


Šestašedesátiletá Sigurdardottirová je členkou islandského parlamentu již přes tři desítky let. Několik let žije se svojí přítelkyní dramatičkou Joninou Leosdottirovou a o svém lesbickém vztahu otevřeně hovoří. Z předchozího manželství má Johanna Sigurdardottirová dvě děti.


Nová premiérka nebude mít lehkou úlohu. Státní finance Islandu zbankrotovaly kvůli finanční krizi. Z bohaté země je tak stát, který se musí poprat s četnými problémy.

ora tn.cz / Mediafax
Reklama