Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bouře pustošila Evropu. Vlak narazil do stromu, kmen zabil Švýcara

Zdroj: tvnoviny.sk

Bouřka, která v úteý odpoledne dorazila i do Česka, předtím urazila dlouhou cestu napříč Evropou. Ničila Německo, Francii, Nizozemsko, Švýcarsko a další země.

Úterní bouře a silný vítr zabíjely ve Švýcarsku. Na švýcarské straně Bodamského jezera v Romanshornu zahynul jednatřicetiletý muž, na jeho auto se zřítil strom. Vítr na hladině jezera dosahoval rychlosti až 156 kilometrů za hodinu. Ve švýcarském Lucernu padající větve zranily sedmatřicetiletou ženu.

V hornorakouském Grieskirchenu zasáhl blesk transformační stanici a připravil o elektřinu 22 tisíc lidí. Dodávky se podařilo po půlnoci většinou obnovit. Následky prudké bouře likvidovalo v Horních Rakousích přes 2000 hasičů.

Německo zasáhly prudké bouřky, na mnoha místech spadlo až 30 milimetrů srážek. V Bavorsku strom zabil jednoho muže. U Baienfurtu v Bádensku-Württembersku vykolejil vlak s asi 200 pasažéry poté, co narazil do spadlého stromu. Při neštěstí utrpěl podle policie jeden člověk těžké zranění.

V Kostnici ležící u švýcarských hranic pokryly kroupy ulice města v deseticentimetrové vrstvě a spadané stromy zde úplně ochromily železniční dopravu.

V Bavorsku ochromila bouře s četnými blesky a přívalovými dešti podvečerní provoz na letišti v Mnichově. Vynucené omezení příletů a odletů letadel trvalo přibližně jednu hodinu.
 

Dolnosaský okres Leer dokonce kvůli špatnému počasí v úterý uzavřel školy a úřady, píše agentura Mediafax.

Popadané stromy a větve, které strhl vítr o síle přes 100 kilometrů za hodinu, zastavily na mnoha místech Německa dopravu. V Dolním Sasku také hasiči museli několikrát pomáhat s vypumpováváním vody ze zaplavených sklepů.

Úder blesku navíc zastavil dopravu v jednom z dolnosaských tunelů.Jak postupuje bouřka v Evropě směrem do Česka? Podívejte se.

Silná bouřka se prohnala i přes Španělsko. Kroupy s průměrem přes pět centimetrů poničily auta.V severní Francii zase prudký liják zastavil vlaky. V některých obcích zdemoloval střechy domů.Bouře rovněž řádily v Nizozemsku. Podle nizozemských meteorologů na jihozápadě země padaly kroupy o průměru přes pět centimetrů. Hnal je přitom vítr o rychlosti 105 kilometrů za hodinu. Rovněž zde popadané stromy zablokovaly silnice a železniční tratě.

Studená fronta dorazí v úterních odpoledních hodinách i do České republiky. Český hydrometeorologický úřad již vydal pro celé území republiky varování před silnými bouřemi. Kromě bouřky nás čeká i prudký vítr. Více ZDE.

To vše se děje v Evropě v době, kdy v Chorvatsku od pondělí kvůli vedrům zemřeli čtyři lidé.

ora TN.cz