BP může nadobro uzavřít vrt v Mexickém zálivu do neděle

Poškozený ropný vrt Macondo v Mexickém zálivu by se mohlo podařit inženýrům britské ropné společnosti BP natrvalo uzavřít do neděle. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na zmocněnce americké vlády pro dohled nad likvidací ropné havárie Thada Allena.

Allen řekl, že vrtné soupravy by měly navrtat Macondo zhruba čtyři tisíce metrů pod mořským dnem během čtvrtka. Hned poté začnou inženýři pomocným vrtem do Maconda vhánět beton. Jakmile pojivo zatvrdne, BP provede tlakové testy, aby zjistila, zda je vrt skutečně ucpaný.


"Od teď čtyři dny a může být vše hotovo," řekl Allen. "Může to být i rychleji, záleží ale na tom, kdy se nám podaří vrt napíchnout," dodal.


Plošina Deepwater Horizon, kterou měla BP pronajatou od firmy Transocean vybuchla 20. dubna. Zahynulo při tom jedenáct lidí a do moře několik měsíců unikala ropa. Do moře se podle odhadů z poškozeného vrtu Macondo dostalo 780 milionů litrů ropy.


Únik ropy do vod Mexického zálivu byl zastaven v polovině července v ústí vrtu. Od té doby podle BP už žádná ropa z Maconda neuniká.

 

Mediafax